Glavna bitka krvavog rata Rusije i Ukrajine vodi se daleko od fronta: Ko će osvojiti naklonost Donalda Trampa?

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Ne zavaravajte se, glavna bitka u ratu u Ukrajini trenutno se ne vodi na nebu iznad Kijeva ili Dnjepra, gde su ruski napadi dronovima poslednjih dana drastično pojačani. Takođe, ni spori i iscrpljujući napredak ruske vojske na krvavim linijama fronta u istočnoj Ukrajini neće odlučiti ishod ovog sukoba, koji se vodi više od tri godine, navodi CNN u analizi koju prenosimo.

Ne, ključna borba koja se trenutno vodi između zaraćenih strana i njihovih saveznika jeste borba za uticaj na predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, koji deluje sve frustriraniji neuspešnim pokušajima da se postigne mir.

Zato se veruje da bi njegov telefonski razgovor, sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, mogao imati presudan značaj.

I Moskva i Kijev pokušavaju da dokažu da je ona druga strana prava prepreka miru, u nadi da će uspeti da utiču na Trampovo promenljivo mišljenje makar privremeno u svoju korist.

Evropski zvaničnici navode da će i oni razgovarati sa Trampom pre njegovog poziva Putinu, zabrinuti da bi Trampovo mišljenje o sukobu moglo najviše zavisiti od poslednje osobe sa kojom je razgovarao.

Samo prošlog meseca, nakon što je razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim na sahrani pape Franje, Tramp je uputio neke od svojih najoštrijih kritika na račun Putina, osudivši ruskog lidera zbog raketnog napada na Kijev, i dodao da ne može sa sigurnošću reći da li je Putin uopšte ozbiljan u vezi sa okončanjem rata.

Tokom telefonskog poziva, ma koliko dugo trajao, Putin će imati Trampovu predsedničku pažnju sasvim za sebe. Tada može iskoristiti sve moguće poslovne ponude, laskanje ili "otrovan" uticaj za koji proceni da će najbolje delovati.

Tramp i Putin već sada deluju kao da ih povezuje čvrsto uverenje da samo oni imaju lični autoritet i sposobnosti da okončaju rat u Ukrajini, dok će Evropljani i sami Ukrajinci na kraju uraditi ono što im se kaže.

Razočaravajući razgovori u turskom Istanbulu prošle nedelje, prvi direktni razgovori između ruskih i ukrajinskih pregovarača posle mnogo godina, izgleda da su podvukli osećaj centralnosti predsednika Trampa u postizanju sporazuma. To ga je ohrabrilo da se ponovo uključi, direktnim pozivom Putinu, u mirovne napore iz kojih je nedavno pretio da će odustati.

Veliki ukrajinski strah je da će dva lidera skuvati sopstveni mirovni plan preko telefona sa predsednikom Trampom, koji kaže da će nakon toga pozvati svog ukrajinskog kolegu Zelenskog, a zatim potencijalno pokušati da nametnu Putinove uslove pod obnovljenom pretnjom povlačenja vitalne američke vojne i ekonomske pomoći.

Predsednik Tramp ima i prednost u odnosu na Rusiju, ako odluči da je iskoristi. Sa sve većim brojem žrtava i napetom ekonomijom, Kremlj nesumnjivo želi da izbegne da gurne ljutog i odbijenog Trampa ka obnavljanju i mogućem udvostručavanju američke podrške ukrajinskim ratnim naporima.

Kao i uvek, problem ostaje što ni Rusija ni Ukrajina trenutno nisu spremne da prihvate međusobne minimalne uslove, da naprave dovoljan kompromis da bi zadovoljile drugu stranu.

To ne znači da su razgovori bilo direktni, licem u lice ili telefonom besmisleni. Ako ništa drugo, oni mogu da istaknu koliko su dve strane zaista udaljene.

Ali ono što bi moglo da znači jeste da, čak i pod pritiskom SAD, čak i nakon direktnog telefonskog razgovora sa predsednikom Trampom, i Moskva i Kijev mogu i dalje da odluče da se bore.

(Telegraf.rs)

Video: Vrabac "krade" pomfrit u Meku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA