
Jedna bolest ga je umalo koštala života: Bajden pod lupom javnosti, do sad je preživeo brojne teške izazove
Tokom predsedničkog mandata, Džozef Bajden bio je pod lupom javnosti kada je u pitanju njegovo zdravlje, posebno u vezi sa kognitivnim sposobnostima.
Ali bivši predsednik SAD prošao je kroz brojne zdravstvene probleme. Od krvarenja u mozgu do raka kostiju, u zdravstvenoj sagi koja traje decenijama, prenosi Dailymail.
Bajdenovo fizičko zdravlje i mentalna bistrina privukli su veliku medijsku pažnju još pre predsedničke debate koja je na kraju dovela do njegovog povlačenja iz trke. Kada je izabran 2020. godine, Bajden je bio najstarija osoba ikada izabrana za predsednika SAD.
A iza sebe ima značajnu zdravstvenu istoriju koja datira još iz 1980-ih. Sve je počelo sa dijagnozom koja je zamalo okončala njegovu karijeru.
1988. godina - Aneurizma koja je zamalo bila kobna
To je bila zdravstvena kriza koja je prvi put ozbiljno uzdrmala karijeru tadašnjeg senatora Bajdena i zamalo ga koštala života. U februaru 1988. godine, Bajden je hitno prebačen u vojno-medicinski centar Valter Rid zbog jakih bolova u glavi i ukočenosti vrata.
Dijagnoza je bila zastrašujuća: aneurizma mozga, potencijalno smrtonosno proširenje krvnog suda je pukla. Hitna operacija je odmah izvedena kako bi se aneurizma zatvorila, ali tu nije bio kraj. Lekari su otkrili i drugu aneurizmu, na drugoj strani mozga, koja još nije pukla.
I ona je hirurški uklonjena kasnije te iste godine. Bajden je mesecima bio van Senata, sa sporim i teškim oporavkom nakon operacije mozga, za dlaku izbegavši trajno oštećenje mozga. Ova zdravstvena kriza okončala je njegove predsedničke ambicije u to vreme.
1989. godina - Plućne embolije
Tokom istog perioda, Bajden je takođe razvio plućne embolije, krvne ugruške koji putuju do pluća i blokiraju arterije. Ozbiljno i potencijalno fatalno stanje koje se može javiti nakon velike operacije, posebno kada je pacijent imobilisan ili pod opštom anestezijom.
Prema Bajdenovoj autobiografiji, tokom oporavka od jedne od operacija aneurizme, razvio je krvni ugrušak koji se otkinuo i zaglavio u njegovim plućima - plućna embolija.
To je zahtevalo hitnu pomoć i dodalo zastrašujuću komplikaciju već nesigurnoj situaciji. Produžilo je njegov boravak u bolnici i dovelo njegov život u još veću opasnost.
Bajden je kasnije rekao da mu je dato manje od 50 procenata šanse za preživljavanje i da je plućna embolija bila deo te strašne prognoze.
2003. godina - Operacija žučne kese i atrijalna fibrilacija
Dok je Bajden početkom 2000-ih razmatrao povratak u predsedničku kampanju, ponovo su se pojavila zdravstvena pitanja. On je 2003. podvrgnut operaciji uklanjanja žučne kese - rutinskom postupku, ali koji je ponovo pokrenuo pitanja o njegovim godinama, izdržljivosti i medicinskoj istoriji.
U to vreme, Bajdenu je takođe dijagnostikovana atrijalna fibrilacija, stanje koje uzrokuje nepravilan ili ubrzan rad srca. Lekari su upozorili da ovo stanje može izazvati sitne krvne ugruške koji vremenom polako oštećuju delove mozga, što može izazvati probleme sa razmišljanjem i pamćenjem.
Iako se brzo oporavio, zdravstveni strah je samo podsetio skeptike na njegovu sve veću listu bolesti.
2015. godina - Lična tragedija i borba protiv raka
Nije Džozef Bajden bio taj kome je dijagnostikovan rak 2015. godine već njegov najstariji sin, Bo. Bivši državni tužilac Delavera umro je od glioblastoma, veoma agresivnog raka mozga, u 46. godini. Bajden je bio slomljen.
Ali njegova tuga je postala cilj i Bajden je pokrenuo "Skok u borbi protiv raka", savezni napor da ubrza istraživanje raka, koristeći svoju političku težinu i bol u srcu u akciju.

"Ovo je vreme da budemo hrabri", rekao je. Ali čak i dok je pokretao kampanju, njegovo sopstveno telo koje je ostarelo nastavilo je da se bori sa novim pretnjama.
2019. godina - Napadi kašlja i zabrinutost oko kampanje
Dok se Bajden borio za predsednika 2019. godine, njegovi javni nastupi privukli su pažnju ne samo zbog njegovih gafova, već i zbog njegovog zdravlja. Novinari su primetili česte napade kašlja i promukao govor. Kampanja je insistirala da je dobro, kriveći sezonske alergije.
Zabrinutost je samo pojačana kako se Bajden, tada 76-godišnjak, sapleo tokom debate i suočavao sa sve većim spekulacijama o svojoj mentalnoj oštrini i izdržljivosti.
Novembar 2021. godina - Uklanjanje polipa debelog creva
Bela kuća je u novembru 2021. godine otkrila da je Bajdenu tokom rutinske kolonoskopije uklonjen "benigni, ali potencijalno predkancerozni" polip iz debelog creva.
Iako su lekari insistirali da nije ništa ozbiljno, činjenica da mu je dozvoljeno da raste tokom vremena izazvala je zabrinutost. Polip je bio adenom, koji ima potencijal da se pretvori u rak debelog creva ako se ne kontroliše.
Iako je Bajden dobio uverenje da je zdravstveno stanje dobro, incident je bio podsetnik da čak i "rutinski" problemi mogu postati ozbiljni u njegovim godinama.
Jul 2022. godine - Koronavirus
Bajden je tokom pandemije imao "veoma blage simptome", uključujući curenje iz nosa, umor i suv kašalj. Nastavio je da radi u izolaciji od rezidencije Bele kuće, a lekari su počeli da mu primenjuju Pakslovid, antivirusni tretman odobren za pacijente sa visokim rizikom.
Ali dok su Bajdenovi javni nastupi putem Zuma trebalo da projektuju samopouzdanje, Amerikanci su bili na ivici. U roku od nekoliko dana, Bajden je bio negativan na testu i proglašen je zdravim.
Ali samo tri dana kasnije došlo je do preokreta, Bajden je ponovo bio pozitivan na testu u onome što su lekari nazvali "oporavak od postkovida", dokumentovani fenomen u kojem se simptomi i virus vraćaju nakon što su se prvobitno smirili.
Februar 2023. godine - Rak kože
Samo nekoliko meseci nakon početka druge godine svog predsedničkog mandata, Bajdenu je uklonjena kožna lezija sa grudi koja je kasnije identifikovana kao bazalnoćelijski karcinom, oblik raka kože.
Uspešno je lečena, ali je to bio prvi put da je Bajdenu javno dijagnostikovan bilo koji oblik raka dok je bio na funkciji.
Bela kuća je pokušala da umanji značaj ovog razvoja događaja, napominjući kako se ova vrsta raka retko širi, ali to je bio još jedan znak da je Bajdenovo telo pod opterećenjem.
Bajdenu je uklonjeno "nekoliko lokalizovanih nemelanomskih karcinoma kože" pre nego što je počeo da predsednički mandat, rekao je lekar Bele kuće Kevin O'Konor u svom rezimeu predsednikovog lekarskog pregleda. Takođe je priznao da je Bajden u mladosti provodio mnogo vremena na suncu.
Jun 2024. godine - Kognitivni pad
Trenutak kada se Bajdenove zdravstvene brige više nisu mogle zanemariti dogodio se u junu 2024. godine tokom katastrofalnog nastupa na debati koji je zapanjio čak i njegove najvernije pristalice. Bajden je delovao zbunjeno, zastajao je na duže trenutke i često je gubio tok misli.
Njegov tim je to pripisao prehladi, ali unutar Zapadnog krila, zvona za uzbunu su se čula. Prema knjizi Džejka Tapera i Aleksa Tompsona "Originalni greh", pomoćnici su mesecima, ako ne i godinama, krili obim Bajdenovog mentalnog pada od javnosti.
Ta epizoda je dovela do nepovratne prekretnice, kada se Bajden povukao iz trke 2024. godine, otvarajući put Kamali Haris da postane demokratska kandidatkinja. Ali šteta je već učinjena. Njegovo zdravlje ga je konačno koštalo predsedništva.
Maj 2025. godine - Rak prostate u 4. stadijumu
Najrazorniji udarac doživeo je Bajdenov kabinet u nedelju, kada je objavljeno da je bivšem predsedniku dijagnostikovan metastatski rak prostate i da se već proširio na kosti. Dijagnoza je usledila nakon testova izazvanih urinarnim simptomima i otkrićem čvorića na prostati.
Glisonov rezultat, skala koja se koristi za merenje agresivnosti raka prostate, pokazao je rezultat 9. To Bajdenov rak stavlja na krajnji kraj skale. Poređenja radi, sve iznad 7 se smatra visokim rizikom.
"Ovo predstavlja agresivniji oblik bolesti", priznao je njegov kabinet. "Ali čini se da je rak osetljiv na hormone, što omogućava efikasno lečenje".
To znači da je raku potreban testosteron da bi rastao i da se potencijalno može kontrolisati terapijama koje ga lišavaju hormona. Ipak, stručnjaci upozoravaju da kada rak prostate metastazira na kosti, postaje znatno teži za lečenje i gotovo nemoguće izlečiti.
Bivši predsednik ima dugovečnost u svojoj porodici. Njegov otac je živeo 86 godina, dok je njegova majka živela 92 godine.
(Telegraf.rs)
Video: Vrabac "krade" pomfrit u Meku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.