
Ubijen monstrum koji je učinio jedan od najgorih zločina u istoriji SAD
Oskar Smit pogubljen je smrtonosnom injekcijom u četvrtak ujutro, gotovo 35 godina nakon što ga je porota u Nešvilu proglasila krivim za ubistva iz 1989. godine njegove bivše supruge Džudi Smit i njenih sinova, Čada i Džejsona Berneta.
To je ujedno bilo prvo pogubljenje izvedeno uz upotrebu pentobarbitala u okviru novog, jednodrugog protokola smrtonosne injekcije. Novinari-svedoci opisali su da je Smitu lice poprimilo plavoljubičastu boju, ali da inače nije pokazivao vidljive znake agonije. U dugačkoj poslednjoj izjavi rekao je da je "kriminalni pravosudni sistem pokvaren" i kritikovao guvernera Bila Lija što je dozvolio da se pogubljenja nastave, napominjući da "on ima poslednju reč".
"Budala je ako ne shvata da u Riverbendu imamo nevine ljude koji čekaju da umru. Ja nisam prvi, niti ću biti poslednji", rekao je Smit, piše nashvillebanner.com.
Smitov duhovnik, Monika Koukli, bila je prisutna u prostoriji za pogubljenje. Održala je završnu liturgiju, čitajući Sveto pismo i pevajući, između ostalog, pesmu "I’ll Fly Away". Smit je do poslednjeg daha tvrdio da je nevin, tiho rekavši: "Ja je nisam ubio".
Prvo pogubljenje od 2020. godine
Ово је prvo pogubljenje u državi od 2020. godine, kada je pandemija koronavirusa zaustavila dotadašnji istorijski niz od sedam egzekucija u manje od dve godine. Tenesi se tako pridružio 15 drugih saveznih država i saveznoj vladi koje su koristile pentobarbital.
Advokati osuđenog su pokušali u martu da ospore ovu presudu navodeći da se lek pentrobarbital nabavlja verovatno na "sivom tržištu" jer su ga veliki proizvođači zabranili. U tužbi stoji da izaziva "plućni edem što može stvoriti osećaj gušenja koje predstavlja jasan oblik mučenja".
"Može izazvati osećaj davljenja ili utapanja", navodi se u tužbi.

Scena u komori za pogubljenje
Smit je ležao na čeličnom stolu, zavezan kaiševima preko grudi i zgloba, sa ispruženom desnom rukom za infuziju. Nekoliko trenutaka nakon što je lek ubačen u organizam, zatvorio je oči i ostao nepomičan. Disanje mu je prestalo, a lice prešlo iz crvenog u plavičasto. Od ubrizgavanja do proglašenja smrti prošlo je sedam minuta.
Među svedocima su bili i članovi porodice žrtava.

"Porodično nasilje uništava živote. Nadamo se da će deljenje naše priče pomoći drugima da prepoznaju upozoravajuće znake, posebno kada su deca u pitanju. Ako živite u strahu ili trpite zlostavljanje, znajte da niste sami", rekli su iz porodice.
1. oktobar
Ubistva su se, prema optužnici, dogodila nešto pre ponoći 1. oktobra 1989. Džudi i njeni sinovi pronađeni su sledećeg dana u kući u četvrti Vudbajn, nakon što je policija prethodne noći primila uznemirujuć poziv na broj 911. Patrola tada nije uočila ništa sumnjivo, ali je sutradan 13-godišnji komšija, prošavši kroz otključana zadnja vrata, naišao na stravičan prizor. Sva tri tela imala su ubodne rane i zasečena grla, a Džudi i Čad bili su i upucani.
Oskar i Džudi su pre kobnog događaja bili u brakorazvodnoj parnici i borili su se oko starateljstva nad blizancima. Smit je bio optužen za porodično nasilje, a svedoci su tvrdili da je pretio Džudi i dečacima smrću.

Nakon trostrukog ubistva, Smit je negirao sve, tvrdeći da je bio kod kuće decom, ali da je blizance kasnije odvezao kod majke i krenuo u Kentaki. Na izricanju kazne psiholog odbrane naveo je da boluje od paranoidnog poremećaja ličnosti i hronične depresije, s porodičnom anamnezom šizofrenije. Sudski psiholog, pak, ocenio ga je uračunljivim i bez znakova mentalne bolesti.
(Telegraf.rs)
Video: Počela je velika kontrola MUP-a
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.