
Sveštenici moraju da prijave zlostavljanje dece i u ispovesti: Žestoke kritike na račun novog zakona
Novi zakon u saveznoj državi Vašington, koji zahteva od svih verskih lidera da prijave zlostavljanje ili zanemarivanje dece – čak i ako do tih saznanja dođu u ispovedi – izazvao je oštre reakcije Katoličke crkve i američkog Ministarstva pravde.
Guverner Bob Ferguson potpisao je zakon prošle nedelje, čime je ukinuta dosadašnja privilegija poverljivosti ispovesti. Katolička nadbiskupija Sijetla upozorila je da će sveštenici koji prekrše pečat ispovesti biti automatski izopšteni iz crkve, piše CBS News.
"Katoličko sveštenstvo ne sme da prekrši pečat ispovesti ili će biti ekskomunicirani", saopštila je nadbiskupija, naglasivši da su poverljive ispovesti i dalje svete i zaštićene crkvenim pravom.
Ministarstvo pravde SAD otvorilo je istragu o zakonu, nazivajući ga "antihrišćanskim" i potencijalno protivustavnim, s obzirom na Prvi amandman koji štiti verske slobode. Pomoćnica državnog tužioca Harmit Dilon istakla je da zakon "naređuje katoličkim sveštenicima da krše svoju duboku veru kako bi poštovali zakon".
Zakon definiše "sveštenike" kao verske lidere svih religija, ali se ispovest posebno izdvaja zbog njene tajnosti. Sveštenici su već u većini saveznih država obavezni da prijavljuju zlostavljanje, ali izuzeci u vezi ispovesti do sada su bili standard.
Zakon je predložila senator Noel Frejm, preživela zlostavljanja u detinjstvu, koja tvrdi da "nema više opravdanja da se zlostavljanje prećutkuje pod plaštom religije".
Katolička crkva upozorava da zakon direktno cilja verske prakse, mešajući se u sakrament pomirenja. Stručnjaci, poput psihologa Tomasa Plantea, tvrde da bi zakon mogao imati suprotne efekte jer bi zlostavljači mogli prestati da se poveravaju sveštenicima, a crkva izgubiti priliku da ih usmeri ka nadležnim institucijama.
Arhiepiskopija Sijetla ističe da podržava borbu protiv zlostavljanja dece, ali samo kada se informacije ne dobiju u okviru ispovesti. Crkva je već odbila da sarađuje u ranijim istragama koje je pokrenuo Ferguson kao državni tužilac, tvrdeći da nema obavezu da otkrije interne dokumente.
I dok zakon ima za cilj zaštitu dece, Katolička crkva i savezne vlasti ga vide kao ozbiljno narušavanje verskih sloboda — a sveštenici se sada suočavaju s izborom: zatvor ili ekskomunikacija.
(Telegraf.rs)
Video: Počela je velika kontrola MUP-a
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.