
Sudija privremeno blokirao Trampov plan da spreči Harvard da upisuje strane studente
Sudija je izdao privremenu zabranu kojom se blokira plan administracije Donalda Trampa da oduzme Univerzitetu Harvard mogućnost da upisuje strane studente.
Odluka je doneta nakon što je Harvard podneo tužbu – što je najnovija eskalacija u sporu između Bele kuće i jedne od najprestižnijih američkih institucija.
Univerzitet je saopštio da je odluka administracije u četvrtak bila "očigledno kršenje" zakona i prava na slobodu govora, javlja BBC.
Trampova administracija tvrdi da Harvard nije učinio dovoljno da se suprotstavi antisemitizmu i promeni svoju praksu zapošljavanja i prijema studenata – optužbe koje je univerzitet oštro negirao.
Američka okružna sutkinja Alison Barouz izdala je privremenu zabranu u kratkoj presudi donetoj u petak.
Ova zabrana zaustavlja potez Ministarstva za unutrašnju bezbednost, koje je u četvrtak pokušalo da ukine Harvardu pristup programu za studente i razmene (Student and Exchange Visitor Program) – vladinoj bazi podataka koja upravlja stranim studentima.
Na Harvardu studira oko 6.800 međunarodnih studenata, koji čine više od 27% ukupne studentske populacije ove godine.
"Jednim potezom pera, vlada je pokušala da izbriše četvrtinu studentskog tela Harvarda – međunarodne studente koji značajno doprinose Univerzitetu i njegovoj misiji", navodi se u tužbi Harvarda.
"Oštro osuđujemo ovu nezakonitu i neosnovanu odluku", naveo je predsednik Harvarda Alan Garber u pismu.
"Ova odluka je nastavak niza vladinih poteza usmerenih na osvetu Harvardu zato što smo odbili da se odreknemo naše akademske nezavisnosti i pokorimo nezakonitom pokušaju federalne vlade da preuzme kontrolu nad našim nastavnim planom, nastavnicima i studentima", napisao je on.
U odgovoru na to, zamenica sekretara za štampu Bele kuće, Ebigel Džekson, izjavila je:
"Da je Harvardu toliko stalo do iskorenjivanja antiameričkih, antisemitskih, proterorističkih agitatora na svom kampusu, ne bi se ni našli u ovoj situaciji. Harvard bi trebalo da svoje vreme i resurse usmeri na stvaranje bezbednog okruženja u kampusu, umesto što podnosi besmislene tužbe", navela je Džekson u saopštenju.
Harvard u velikoj meri zavisi od novca koji dolazi od međunarodnih studenata, koji čine gotovo trećinu njegovih studenata. Mnogi od njih plaćaju punu školarinu, dok domaći studenti mogu da dobiju pomoć kroz stipendije i kredite.
Na primer, školarina za jednu godinu na Pravnom fakultetu Harvarda iznosi 80.760 dolara. Kada se uračunaju troškovi stanovanja, hrane, osiguranja i ostalih izdataka, studenti mogu da očekuju da će platiti oko 120.000 dolara godišnje.
Trampova administracija je stavila na nišan Harvard i druge elitne institucije, ne samo tvrdeći da bi trebalo da odlučnije reaguju protiv pro-palestinskih aktivista, već i da diskriminišu konzervativna gledišta.
Administracija je pokrenula istrage protiv desetina univerziteta širom zemlje i izvukla ustupke od drugih velikih američkih institucija, poput Univerziteta Kolumbija u Njujorku.
U aprilu, Bela kuća je zamrzla 2,2 milijarde dolara federalnog finansiranja Harvardu, a Tramp je zapretio da će ukinuti univerzitetu poreski imunitet – standardni status za obrazovne institucije u SAD.
Zamrzavanje finansiranja je podstaklo prethodnu tužbu Harvarda, kojom je takođe traženo od sudova da zaustave mere administracije.
Harvard, jedan od osam elitnih univerziteta iz tzv. Ivy League grupe, nalazi se u Kembridžu, Masačusets, nedaleko od Bostona.
Iako su čelnici Harvarda načinili određene ustupke – uključujući smenu rukovodstva Centra za bliskoistočne studije, koji je bio na meti kritika zbog ignorisanja izraelske perspektive – najnovija tužba pokazuje da je univerzitet spreman da se sudski bori protiv Trampove administracije.
Univerzitet je angažovao više istaknutih republikanskih advokata za ovaj slučaj, uključujući i savetnika Trampove organizacije, kao i Roberta Hura, bivšeg specijalnog tužioca koji je istraživao slučaj zadržavanja poverljivih dokumenata kod Džoa Bajdena.
Strani studenti koji trenutno pohađaju Harvard izrazili su zabrinutost da bi sukob njihove institucije sa vladom mogao da ih natera da se vrate kući.
Kineska studentkinja Kat Sje, koja je na drugoj godini programa u oblasti STEM, izjavila je za BBC da je "u šoku".
"Skoro da sam zaboravila na raniju pretnju zabranom, a onda je u četvrtak odjednom stiglo saopštenje", rekla je ona.
(Telegraf.rs)
Video: Dramatičan snimak spasavanja iz automobila zarobljenog u vodi!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.