Drama na Baltiku, Poljaci hitno podigli borbene avione: "Postupci su bili opasni i namerni"

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Poljski lovci presreli su ruski bombarder Su-24 u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Baltičkog mora 22. maja, izjavio je poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš tokom konferencije za medije 23. maja, prema navodima poljskog portala RMF24.

"Jučе u večernjim časovima, Zajednička operativna komanda snaga NATO u Evropi izdala je naređenje poljskoj dežurnoj borbenoj pari da presretne avion Su-24 Ruske Federacije", izjavio je ministar odbrane Poljske Vladislav Kosinjak-Kamiš na konferenciji za novinare. Ruske provokacije u vazdušnom prostoru su sve učestalije, a kako je naveo poljski ministar, bombarder je izvodio opasne manevre.

"Ti manevri koje je izvodio ruski Su-24 pokazuju da su postupci bili opasni i namerni", dodao je Kosinjak-Kamiš.

Potpredsednik poljske vlade je dodao da je poljska borbena para locirala avion, presrela ga i uspešno ga odvratila.

Ceо incident odigrao se u međunarodnim vodama Baltičkog mora.

"Poljski kontingent stacioniran u Šauli u Litvaniji pokazao se vrhunski", naglasio je ministar odbrane.

Su-24, poznat u NATO kodiranju kao "Fencer", sovjetski je dvomotorni frontovski bombarder sa promenljivom geometrijom krila, sposoban za delovanje u svim vremenskim uslovima. Namenjen je za napade na ciljeve na zemlji, kao i za izviđanje i elektronsko ratovanje. Promenljiva geometrija krila omogućava prilagođavanje različitim brzinama i manevrima.

Delovanje NATO na Baltiku

Kada su tri baltičke zemlje pristupile NATO 2004. godine, uspostavljena je misija Baltic Air Policing na aerodromu u Šauli u Litvaniji. Godine 2014, nakon ruske aneksije Krima, uspostavljeno je drugo prisustvo u bazi Amari u Estoniji kao deo NATO mera osiguranja bezbednosti za istočne saveznike.

Veliki deo aktivnosti ruskih Vazduhoplovnih snaga proističe iz geografskog položaja ruske enklave Kalinjingrad; ruski vojni avioni redovno lete iz kontinentalne Rusije u Kalinjingrad i obrnuto. Često se približavaju ili lete u blizini NATO vazdušnog prostora bez korišćenja transpondera, bez komunikacije sa kontrolom letenja ili podnošenja plana leta – naglašava NATO.

"Otporni smo na provokacije, ali reagujemo na odgovarajući način, pojedinačno i kolektivno", rekao je u petak Kosinjak-Kamiš.

Baltic Sentry je nova NATO misija pokrenuta u januaru 2025. godine, sa ciljem jačanja vojnog prisustva Saveza u oblasti Baltičkog mora i zaštite ključne podvodne infrastrukture, poput kablova i naftovoda. Operacija je odgovor na rastuće pretnje koje destabilizuju region, uključujući sumnje na sabotažu podvodne infrastrukture.

Inicijativa podrazumeva pojačan pomorski nadzor, patrole na moru i jačanje saradnje država članica u brzom reagovanju na potencijalne incidente. U misiji učestvuju ratni brodovi, patrolni avioni i specijalne jedinice iz više NATO zemalja, uključujući američke i holandske snage.

Cilj operacije je odvraćanje potencijalnih agresora i obezbeđenje bezbednosti strateške infrastrukture, koja je od ključnog značaja za energetsku i komunikacionu sigurnost Evrope.

(Telegraf.rs)

Video: Gejzir na autokomandi: Nevreme je napravilo haos

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA