Rudarski bum koji pokreće zelenu tranziciju Evrope: Španija ponovo usmerava pažnju na podzemno bogatstvo

S. J.
S. J.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Španija, jedna od najvažnijih rudarskih sila Evrope, ponovo usmerava pažnju na svoje podzemno bogatstvo kako bi odgovorila na potrebe Evropske unije za strateškim sirovinama, a jedan od najznačajnijih projekata koji je skrenuo pažnju evropskih institucija i investitora jeste rudnik Las Navas u blizini grada Kanaveral.

Iberijska kraljevina ima čak 2.600 aktivnih rudnika, sa godišnjim prihodima od 3,5 milijardi evra i druga je u EU po proizvodnji bakra i magnezita.

Ipak, prema mišljenju stručnjaka, ogroman rudarski potencijal ove zemlje tek je delimično iskorišćen, što pruža prostor za dalji rast i razvoj.

"Rudarstvo je stub koji smo dugo zanemarivali", rekla je nedavno u obraćanju Senatu ministarka za energetsku tranziciju Sara Agesen.

U južnim i zapadnim delovima zemlje pronađena su bogata nalazišta litijuma, kobalta, volframa, nikla i retkih zemljanih elemenata - ključnih sirovina za zelenu tranziciju i digitalne tehnologije.

Španija se, zajedno sa ostatkom Evrope, okreće domaćim izvorima kako bi smanjila zavisnost od tržišta na kojima dominira Kina.

Kako bi ubrzalo tranziciju, špansko Ministarstvo za životnu sredinu, ovog proleća, predstavilo je nacionalni rudarski program, koji predviđa pojednostavljenje administrativnih procedura i podsticaje za održive projekte.

Program bi mogao da rezultira i reformom rudarskog zakona starog pola veka, s ciljem jačanja evropske strateške autonomije u "sve kompleksnijem geopolitičkom okruženju", kako je rekao sekretar za energetiku Huan Groizard.

U poslednjih nekoliko godina podneto je oko 30 zahteva za otvaranje rudnika, posebno u regionima Ekstremadura i Kastilja-La Manča, gde kompanije žele da eksploatišu litijum i retke zemljane elemente.

Jedan od najznačajnijih projekata koji je skrenuo pažnju evropskih institucija i investitora jeste rudnik Las Navas u blizini grada Kanaveral, kojim upravlja kompanija Lithium Iberia.

Ovaj projekat se nalazi na listi 47 strateških projekta Evropske unije, u okviru Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), i smatra se okosnicom nastojanja da se poveća strateška autonomija Unije u oblasti kritičnih sirovina.

Predviđeno je da eksploatacija traje 30 godina. Godišnje se očekuje prerada 1,2 miliona tona rude, iz koje će se izdvajati više od 30.000 tona litijum-hidroksida baterijskog kvaliteta.

U Galiciji se razvija još jedan rudnik litijuma Mina Doade, sa kapacitetom od 500.000 tona rude godišnje.

Studije procene uticaja na životnu sredinu potvrđuju da rudarenje neće imati štetan uticaj na vodne resurse, što je bilo posebno važno za dobijanje lokalne podrške.

Većina stručnjaka i donosilaca odluka u Španiji smatra da je moguće uspostaviti ravnotežu između eksploatacije resursa i očuvanja prirode zahvaljujući savremenim tehnologijama i transparentnim procedurama.

Projekti poput Las Navasa otvaraju prostor za nova radna mesta, angažovanje lokalnih dobavljača i obnovu infrastrukture u ruralnim područjima koja se decenijama suočavaju sa depopulacijom i nezaposlenošću.

Za Brisel litijum nije samo privredna tema već i pitanje geopolitičke nezavisnosti i zelene tranzicije.

Ključan je u proizvodnji baterija za električna vozila i skladištenje energije iz obnovljivih izbora.

S obzirom na to da je Evropska unija do sada zavisila od uvoza, prvenstveno iz Kine, Australije i Latinske Amerike, otvaranje domaćih rudnika predstavlja geostrateški iskorak ka održivoj i bezbednoj energetskoj budućnosti.

Prema analizama baskijskog instituta za geološka istraživanja, Španija raspolaže sa čak 13 odsto ukupnih evropskih rezervi litijuma.

Ako uspe da izbalansira interese industrije, lokalnih zajednica i prirode, ima šansu da postane evropski lider u odgovornom rudarenju.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Nevreme ne prestaje: Poplava na Kanarevom brdu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA