Veterinar Ranko o crnoj zveri koja je prestravila ljude na Balkanu, jedna stvar je čudna: One nas stalno vide!
Crna mačka, čiji su nestanak Bugari prijavili pre više od nedelju dana, izazvala je pravu pometnju i uplašila ljude nakon što je navodno snimljena i u Rumuniji. Sumnja se da je u pitanju panter (crni leopard), a najmanje dvoje Rumuna tvrde da su videli nešto, mada ni oni nisu sigurni tačno šta.
Zabrinuti ljudi su dva dana zvali pomoć, ali svaki put, kada bi policija stigla, divlja životinja bi već nestala.
"Zver je u Bugarskoj tražena skoro dve nedelje. Veruje se da je pobegla iz jedne privatne i ilegalne kolekcije egzotičnih životinja, svojevrsnog neovlašćenog zoološkog vrta. Bugarske vlasti su u međuvremenu obustavile potragu jer se sumnja da je životinja prešla na teritoriju Rumunije", pišu rumunski mediji.
I dok i dalje traje misterija o crnoj mački, a građani žive u strahu ne znajući šta je tačno u pitanju, veterinar dr Ranko Georgiev komentarisao je potragu za životinjom u Bugarskoj i rekao da je čudno da crnu mačku nisu snimile kamere-zamke.
"Za mene je neverovatno da sa tako ciljanom potragom, crna mačka nije detektovana na foto-zamkama ili pouzdanom foto dokumentacijom", rekao je dr Ranko Georgiev za BNT.
On je dodao da su za njih sve vesti o divljim životinjama interesantne i deo njihovog posla.
"Ne mogu da komentarišem teorije zavere, lažne vesti i da li uopšte postoji panter u Bugarskoj. Teoretski, nije nemoguće da u Bugarskoj postoji panter. Čak i danas, u Evropi, u najsevernijem istočnom delu, još uvek postoje divlje populacije crnog leoparda. Na Kavkazu, kao i u delovima Azije. Naravno, glavna populacija ovih mačaka je u Africi, ako pretpostavimo da je ovo leopard", rekao je dr Ranko.
On je dodao da teoretski, nije nemoguće da on preživi neko vreme, čak i da se prilagodi na duži period.
"I za mene je najmanje verovatno da se u takvoj ciljanoj potrazi ne može otkriti foto-zamkama. Dakle, ne mogu da komentarišem da li zaista postoji ili ne, ali nije nemoguće da je pobegao iz privatne kolekcije", rekao je dr Georgiev.
Veterinar je razjasnio ponašanje ove vrste divljih životinja i izjavio da pokušavaju da izbegnu kontakt sa ljudima.
"Generalno, u svom normalnom okruženju one su izuzetno diskretne, usamljene životinje koje je teško uhvatiti. Nije nemoguće, govorim o tome da budu uhvaćene kao na foto-zamci. Ali u okruženju koje im nije prirodno, to je manje verovatno. Istina je da u mnogim slučajevima ne vidimo divlje životinje u njihovom prirodnom okruženju, ali one vide nas. Isto važi, na primer, za medvede. Njihova populacija je ozbiljna u Bugarskoj, a ipak su slučajevi u kojima ih možemo videti ili snimiti sporadični. Ali oni nas stalno vide. To je tipično za veliku većinu divljih životinja", istakao je on.
Veterinar je dodao da divlje životinje ne traže direktan kontakt sa nama i učinile bi sve što je moguće da ga izbegnu.
"Isto važi i za velike mačke. Mogu da napadnu ako se osećaju direktno ugroženo, što je vrlo malo verovatno da će se dogoditi u divljini, jer uvek postoji mesto gde takva životinja može da pobegne i sakrije se. Ne mislim da je realno da osoba bude napadnuta. One nisu agresivne u smislu da aktivno traže plen u obliku čoveka. Istina je da leopardi, iako su veliki, veliki deo njihovog prirodnog plena čine mali sisari poput glodara, veverica, malih jelena", porčio je dr Georgiev.
(Telegraf.rs)
Video: Napad na policiju kod Vukovog spomenika
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.