
SAD daju Izraelu svoje najtajnije oružje? Tramp dobio veoma ozbiljan predlog, ako ga odobri sve se menja
Dvojica zakonodavaca iz obe političke stranke u SAD - Demokratske i Republikanske partie - predložila su da se predsedniku SAD Donaldu Trampu omogući prenos Izraelu B-2 nevidljivih bombardera i 13.600 kilograma teških bombi za rušenje bunkera, ukoliko se utvrdi da Iran i dalje razvija nuklearno oružje nakon prošlonedeljnog napada.
Predlog zakona, nazvan "Zakon o bombama za uništavanje bunkera" (Bunker Buster Act), podneli su predstavnici Džoš Gotajmer (demokrata iz Nju Džerzija) i Majk Louler (republikanac iz Njujorka). On bi omogućio Trampu da "preduzme mere kako bi se Izrael pripremio na sve moguće scenarije ukoliko Iran pokuša da razvije nuklearno oružje", piše Fox News.
Piloti B-2 bombardera lansirali su 14 bombi za uništavanje bunkera na tri glavna iranska nuklearna objekta - Fordo, Natanz i Isfahan - u akciji koju je Tramp opisao kao "potpuno uništenje" iranskog nuklearnog programa.
Izrael je, sa svoje strane, napao nekoliko iranskih lokacija i eliminisao visoke vojne zvaničnike. Međutim, Izrael ne poseduje 13.600 kilograma teške bombe GBU-57 Massive Ordnance Penetrators, precizno vođene municije razvijene za američko ratno vazduhoplovstvo. Ove bombe duge oko 6 metara mogu da prodru oko 60 metara duboko u cilj pre nego što eksplodiraju.
Do 2024. godine, SAD su imale 19 aktivnih B-2 bombardera. Oni ne prenose kontrolu nad svojim B-2 bombarderskim avionima nijednom saveznom državi.
"Iran, vodeći državni sponzor terorizma i jedan od najvećih neprijatelja Amerike, nikada ne sme imati nuklearno oružje. Zato sam snažno podržao naše vojne akcije ranije ovog meseca. Iran je ubio mnoge Amerikance, uključujući pripadnike naših snaga, i više puta napadao našeg ključnog demokratskog saveznika, Izrael. Izrael mora biti sposoban da se brani od Irana i spreči ga da obnovi svoje nuklearne kapacitete", izjavio je Gotajmer.
"Ovaj zakon daje predsedniku ovlašćenje da opremi Izrael alatima i obukom potrebnim za odvraćanje Teherana i za stvaranje sigurnijeg sveta", rekao je Louler.
Predsednik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Rafael Grosi, izjavio je za Radio France Internacional da centrifuge u iranskom podzemnom nuklearnom postrojenju Fordu "više nisu operativne" nakon američkih udara.
Ipak, neki su izrazili sumnju da je Iran možda pokušao da premesti zalihe obogaćenog uranijuma sa ciljanih lokacija, ali je Grosi za CBS izjavio tokom vikenda da Iran može ponovo početi sa obogaćivanjem uranijuma "za nekoliko meseci".
"Kapaciteti koje imaju su i dalje tu. Mogu, rekao bih, za nekoliko meseci ponovo aktivirati nekoliko serija centrifuga i proizvoditi obogaćeni uranijum, ili možda i manje od toga. Ali, iskreno govoreći, ne može se tvrditi da je sve nestalo i da tamo nema ničega", rekao je Grosi.
"Jasno je da je bilo ozbiljnih oštećenja, ali ne i potpunog uništenja", dodao je Grosi. "Iran ima industrijske i tehnološke kapacitete. Dakle, ako želi, moći će ponovo da to pokrene."
U međuvremenu, nakon huti napada na Izrael, američki ambasador u Izraelu Majk Hakabi predložio je da SAD pošalju B-2 bombardere u Jemen da udare na ciljeve Huta.
"Mislili smo da su raketni napadi na Izrael završeni, ali Huti su upravo lansirali jednu raketu ka nama u Izraelu. Srećom, izvanredni izraelski sistem presretanja omogućio je da se sklonimo u zaklon i sačekamo signal da je sve bezbedno. Možda bi ti B-2 bombarderi trebalo da odu u Jemen!"
B-2 bombarderi su putovali u Jemen da napadnu na ciljeve Huta u oktobru 2024. godine.
(Telegraf.rs)
Video: Naređena evakuacija, vatra stigla do kuća i mora, dignuta avijacija: Uzbuna u Sitoniji zbog požara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.