
Gori more, temperatura ovog dela Sredozemnog mora čak 30 stepeni: Otkrivamo vrednosti u Jadranu
Nako vrelog juna, nastavlja se i vreo jul širom Mediterana. Temperature neretko prelaze 40 stepeni, a u centralnoj Portualiji dostigla je 47 stepeni.

Sve više se zagreva i Sredozemno more.
Učestali talasi vrućine koji nedeljama pogađaju zapadnu Evropu značajno su uticali i na temperature površine mora. U zapadnom Mediteranu, temperatura površine mora već dostiže 28–30°C, što su izuzetno visoke vrednosti za ovo doba godine. Na meteorološkoj bovi blizu Majorke (Španija) izmerena je temperatura od 31°C. što je impresivan i zabrinjavajući podatak za početak jula.

Voda je najtoplija duž istočne obale Španije, oko Majorke, u Đenovskom zalalivu, na severnoj obali Sicilije i oko Korzike.

Gotovo polovina zapadnog Mediterana beleži pozitivna temperaturna odstupanja veća od +5°C u poređenju sa prosečnim sezonskim vrednostima. Istovremeno, u većem delu Mediterana izmerene su vrednosti iznad 25°C.
Ova pojava predstavlja jasan pokazatelj rastućeg trenda i ubrzanog zagrevanja morskog okruženja u Mediteranu, sa mogućim posledicama ne samo na morska ekosisteme i obalske zajednice, već i na intenzitet i učestalost budućih ekstremnih vremenskih pojava.
Nasuprot tome, u Egejskom moru temperature su 8–10°C niže (u poređenju sa zapadnim Mediteranom), oko 20–22°C, što odražava različite vremenske uslove i uticaj relativno hladnog severoistočnog vetra.

Kada je reč o Jadranskom moru, ono je podeljeno na veoma toplo na severozapadu i moglo bi se reći hladno na jugoistoku.
Temperatura mora kreće se od 21°C na jugoistoku do 28 na severozapadu Jadrana, dok je u većini predela oko 25 stepeni.

Duž crnogorske obale temperatura Jadrana kreće se od 21 kod Ulcinja do 25 stepeni kod Herceg Novom, a ka otvorenom delu mora je od 25 do 27 stepeni.
Prethodnih dana olujna bura rashladila je deo crnogorske obale za oko 2 stepena, a od Bara do Ulcinja i za više.
Iako je reč o vreloj i suvoj buri i temperaturi vazduha od 40 stepeni, bura je iz dubina izdigla hladniju vodu, a topliju oterala ka pučini.
Dakle, razlog vrlo visokih temperatura na zapadnom delu Mediterana su vreli tropski talasi, a niskih u Egejskom moru jaki severoistočni vetrovi.
Inače, vrlo visoka temperatura Mediterana, tokom jesenjih meseci može doneti ekstremne količine padavina, jake oluje, ali može doći i do formiranja mediteranskih uragana.
(Telegraf.rs)
Video: Dete koje je palo sa petog sprata zgrade u Novom Pazaru prebačeno u Beograd
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.