Vrh Kijeva kreće u čistku, na udaru i premijer: Bruji se o novoj šefici vlade, umešan i najbogatiji Ukrajinac?

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa za Ukrajinu, Kit Kelog, planira ove nedelje da poseti Rim kako bi se sastao sa predsednikom Volodimirom Zelenskim i učestvovao na konferenciji o obnovi Ukrajine.

Kelog će biti deo američke delegacije na konferenciji koju će 10. i 11. jula ugostiti italijanska premijerka Đorđa Meloni. Uz Zelenskog, u Rim stiže i politički vrh Zapada: predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, nemački kancelar Fridrih Merc, poljski premijer Donald Tusk i drugi svetski lideri.

U međuvremenu, u Kijevu traje politički obračun u kojem glavnu ulogu ima Andrej Jermak, moćni šef predsedničkog kabineta, koji pokušava da smeni premijera Denisa Šmigalja, ali i još neke članove vlade, poput ministra odbrane Rustema Umerova. Nedeljnik The Economist piše da se zbog Jermakovih poteza "politički sukobi u zemlji pojačavaju", da "u vladi rastu tenzije", i da Ukrajina "ide ka autoritarizmu".

U članku se navodi da, kako se vojni problemi gomilaju, Ukrajina se suočava sa "podelama, čistkama i građanskim sukobima koji bi mogli da nanesu više štete zemlji iznutra nego bilo koji ruski napad". Jermak igra ključnu ulogu u pokušajima da smeni niz visokorangiranih zvaničnika i da promoviše osobe koje su mu lojalne.

Svi pričaju o mogućoj novoj premijerki

Konkretno, pominje se slučaj protiv potpredsednika vlade Oleksija Černišova, koji je optužen za korupciju, moguća zamena premijera Šmigalja Julijom Sviridenko, kao i ponovljeni pokušaji smene šefa vojne obaveštajne službe Kirila Budanova. Najnovije vesti kažu da Budanov ipak ostaje, jer je stekao veliku popularnost zahvaljujući nizu uspešnih operacija na teritoriji Rusije.

Ko prati ukrajinsku politiku, zna da ovo nije nova vest. Još sredinom juna, poslanik u Radi Jaroslav Železnjak je na svom Telegram kanalu objavio da ima informaciju kako Jermak planira da smeni premijera Šmigalja i da na njegovo mesto postavi Juliju Sviridenko. Ipak, izgleda da će biti zamenjeno i više od polovine članova kabineta. Ako se Jermakov plan ostvari, o tome bi poslanici Vrhovne rade trebalo da odlučuju na sednici 15. jula.

Denis Šmigalj nema visoki rejting, a još uvek je premijer isključivo zato što nije ambiciozan i kao takav ne predstavlja pretnju Zelenskom. Međutim, u poslednje vreme se sve više govori o ostavci ministra odbrane Umerova, koji je često kritikovan u medijima, i da bi mogao biti zamenjen šefom SBU Vasilijem Maljukom, koji je stekao popularnost nakon nedavne operacije napada na rusko strateško vazduhoplovstvo. „Ovo će biti isključivo informativan i politički potez – zameniti osobu koja se kritikuje onom koja se hvali. Ipak, odluka još nije doneta. Osim toga, nije jasno da li će se pregovori između Ukrajine i Ruske Federacije, u kojima Umerov predvodi delegaciju, nastaviti. I to će uticati na konačnu odluku, a prekid pregovora povećava verovatnoću Umerovljeve ostavke“, tvrde politički komentatori u ukrajinskim medijima.

Postoje i razmišljanja da se traži žrtveni jarac zbog niza korupcijskih skandala, problema na frontu i neizvesnog toka rata u narednim mesecima. S druge strane, buduća vlada Julije Sviridenko verovatno se ne bi suštinski razlikovala od Šmigaljeve, niti bi vodila bitno drugačiju politiku. Glavne odluke bi i dalje donosio Zelenski preko Jermaka, koji je njegov blizak saradnik.

Treba imati na umu da su se glasine o tome da Andrej Jermak planira da smeni Šmigalja i zameni ga Julijom Sviridenko počele širiti još pre godinu dana, krajem juna 2024. Ipak, tada se projekat nije mogao sprovesti, veruje se, zbog otpora glavnog Jermakovog rivala – Davida Arahamije, šefa poslaničke grupe „Sluga naroda“. No, ovih dana je portal Strana.ua saznao od izvora u predsedničkom kabinetu u Kijevu da Jermak ovaj put neće odustati.

"Jermak nastavlja da radi na potčinjavanju cele vertikale vlasti sebi, a ostavka Šmigalja, koga bi zamenila Julija Sviridenko koja je potpuno pod Jermakovom kontrolom, važna je faza u tom procesu. U javnosti će vlasti iskoristiti promenu premijera da mu pripišu brojne socio-ekonomske probleme i korupcijske skandale, prikazujući to kao odgovor Zelenskog na situaciju i pokušaj da osveži vladu i učini je efikasnijom", rekao je izvor blizak predsedničkom kabinetu.

Međutim, osim Arahamije, smeni premijera protivi se i najmoćniji ukrajinski biznismen Rinat Ahmetov, koji je uspostavio veoma bliske odnose sa Šmigaljem.

Osim toga, Jermak ima još jednog opasnog protivnika – Sjedinjene Američke Države. Politico je, nakon razgovora s desetak članova američke administracije, objavio da Jermak izaziva iritaciju među predstavnicima Trampove administracije koji su s njim imali priliku da komuniciraju. Kada je nedavno bio u Vašingtonu, državni sekretar Marko Rubio nije hteo da ga primi, a Jermak je dodatno pogoršao situaciju izjavom da je Trampov prijatelj i pregovarač Stiv Vitkof – ruski agent.

Za razliku od Jermaka, kada je Julija Sviridenko predvodila ukrajinsku delegaciju u poseti SAD-u, niko je nije bojkotovao. To znači da Vašington nema ništa protiv toga da ona zameni Šmigalja, što je od velikog značaja jer Ukrajina ne želi da preduzima poteze koji bi mogli da razljute Trampovu Ameriku.

(Telegraf.rs)

Video: U želji da budemo lepši, postajemo isti, psiholog upozorava na zamke savremenih trendova

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA