Pokušaj krađe podataka o vakcini? Kinez uhapšen u Milanu, Amerika traži da ga njoj izruče

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Američko Ministarstvo pravde saopštilo je da je kineski haker kojeg finansira država uhapšen prošle nedelje u Italiji, na zahtev Vašingtona, ali uhapšeni muškarac tvrdi da je žrtva zamene identiteta.

Sju Cevej (33) uhapšen je 3. jula u Milanu, a američki tužioci su istog dana otpečatili optužnicu sa devet tačaka, podignutu pred saveznim sudom u južnom Teksasu. U njoj se Sju i još jedan saučesnik terete za kompjuterske upade između februara 2020. i juna 2021. godine. Sju će, prema navodima Ministarstva pravde SAD, proći kroz postupak izručenja.

Sjedinjene Američke Države tvrde da je kinesko Ministarstvo državne bezbednosti usmeravalo krađu podataka povezanih sa istraživanjem vakcina protiv kovida-19 i da je iskoristilo ranjivosti u Majkrosoftovom softveru za elektronsku poštu.

Peking odbacuje optužbe

Kineska vlada je i ranije odbacivala optužbe o sajber špijunaži. Portparol kineske ambasade u Vašingtonu Liu Pengju rekao je da se Kina protivi svim oblicima sajber kriminala.

"Nemamo potrebu ni nameru da nabavljamo vakcine putem takozvane krađe", rekao je Pengju.

Sjuov advokat izjavio je da njegov klijent nije osoba koju Sjedinjene Države traže. Tvrdi da je prezime Sju veoma često u Kini i da mu je mobilni telefon ukraden 2020. godine.

Sju, inače IT menadžer u jednoj kompaniji u Šangaju, juče se pojavio pred žalbenim sudom u Milanu, koji će odlučivati o njegovom izručenju SAD. Uhvaćen je prošle nedelje po dolasku na aerodrom Malpensa, gde je stigao sa suprugom na odmor u Italiju.

Američke vlasti tvrde da je bio deo tima koji je 2020. godine pokušao da hakuje istraživanja vakcine na Univerzitetu Teksas, a 2021. je, prema njihovim rečima, delovao kao član Hafnijuma, grupe za sajber špijunažu koja se povezuje sa kineskom vladom.

Prema navodima Ministarstva pravde SAD, Hafnijum je iskoristio takozvane „zero-day“ ranjivosti u američkim sistemima kako bi ukrao dodatna istraživanja. Meta su mu bili više od 60.000 američkih subjekata.

Optužbe na osnovu kojih je izdat nalog za hapšenje uključuju: prevaru putem telekomunikacija, tešku krađu identiteta, zaveru za izvršenje prevare i neovlašćen pristup zaštićenim računarima.

(Telegraf.rs)

Video: Automobili se voze kao čamci: Nevreme potopilo Karaburmu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA