
Najviši evropski sud presudio: Rusija prekršila međunarodno pravo u Ukrajini, kriva je i za pad aviona MH17
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudio je da je Rusija prekršila međunarodno pravo u Ukrajini i da je odgovorna za obaranje leta Malaysia Airlines MH17.
Sudije Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu donele su u sredu dve presude protiv Rusije, navodeći da je Moskva prekršila međunarodno pravo u Ukrajini, što je prvi put da je jedan međunarodni sud proglasio Kremlj odgovornim za kršenja ljudskih prava od početka njegove sveobuhvatne invazije na susednu državu 2022. godine.
Sud je takođe presudio da je Rusija odgovorna za obaranje leta MH17 Malaysia Airlinesa, što je prvi put da je jedan međunarodni sud proglasio Moskvu odgovornom za tragediju iz 2014. godine u kojoj je poginulo 298 ljudi.
Ove presude u Strazburu su odvojene od krivičnog postupka u Holandiji, u kojem su dvojica Rusa i jedan ukrajinski pobunjenik osuđeni u odsustvu za višestruka ubistva zbog svoje uloge u obaranju aviona MH17, piše Euronews.
Sudije treba da odluče o ukupno četiri slučaja koje su Ukrajina i Holandija pokrenule protiv Rusije, ali se očekuje da će presude imati pretežno simboličan značaj. Tužbe su podnete pre nego što je upravno telo suda izbacilo Moskvu 2022. godine, nakon što je Rusija pokrenula sveobuhvatni rat protiv Ukrajine. Porodice žrtava katastrofe MH17 ovu presudu vide kao važnu prekretnicu u svojoj jedanaestogodišnjoj potrazi za pravdom.
"To je pravi korak ka razumevanju ko je zapravo bio odgovoran", rekao je za AP Tomas Šansman, koji je u tragediji izgubio svog 18-godišnjeg sina Kvina.
Avion Boeing 777, koji je leteo iz Amsterdama ka Kuala Lumpuru, oboren je 17. jula 2014. ruskom raketom Buk ispaljenom sa teritorije u istočnoj Ukrajini koju su kontrolisali separatisti koje podržava Moskva. Svi putnici i članovi posade, ukupno 298 ljudi, su poginuli, među kojima je bilo i 196 holandskih državljana.
U maju je Međunarodna organizacija civilnog vazduhoplovstva UN takođe proglasila Rusiju odgovornom za ovu katastrofu.
Šansman, koji je takođe pokrenuo individualni slučaj pred Evropskim sudom za ljudska prava, nema nameru da odustane od borbe za pravdu, više od decenije nakon smrti svog sina.
"Najgore što bismo mogli da uradimo jeste da prestanemo da se borimo. MH17 nije slučaj koji će nestati za Rusiju", rekao je za AP.
Kijev ima i druge slučajeve protiv Rusije pred sudom u Strazburu, a gotovo 10.000 pojedinaca podnelo je tužbe protiv Kremlja.
Prošlog meseca, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zvanično je odobrio planove za osnivanje novog međunarodnog suda koji bi krivično gonio visoke ruske zvaničnike zbog sveobuhvatne invazije na Ukrajinu.
(Telegraf.rs)
Video: Jezivi snimci posledica požara u Topličkom okrugu: Proglašena i vanredna situacija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Иван
Rusija nije ni ucestvovala u ratu 2014...tada niko od tih ljudi sto su ziveli u Donbasu nije ni pomisljao da ce ih Rusija uzeti u sastav... A kad ce biti sud za to sto su zive ljude zapalili u Odesi...za to imaju i snimci kako ukrainci pale....
Podelite komentar
Немања
Шта каже суд за 1999 што је бомбардована једна суверена држава, где су јој мете биле болнце, пруге аутобуси, деца, где су бацана касетне бомбе….???
Podelite komentar
Nesa
Dobro i sta sa tim! Koliko su Amerikanci i nacisti zla ucinili i nikom nista. Jevreji sada sta rade u Gazi
Podelite komentar