
Transplantacija bubrega za novu radost u životu
Acibadem u svoja tri specijalizovana centra u Turskoj i preko 15 godina iskustva sa više od 5.000 pacijenata nudi vrhunske opcije transplantacije bubrega za odrasle i decu.
Prvi organ koji je ikada presađen je bubreg. Prva uspešna transplantacija bubrega na svetu izvedena je 1954. godine, dok je u Turskoj prvi put izvedena 1975. godine. Svaka osoba ima dva bubrega, što znači da može donirati jedan bubreg. Kada davalac donira jedan svoj bubreg, sa preostalim bubregom može nastaviti da živi potpuno normalan život.
Svaka osoba kojoj je dijagnostikovana terminalna bolest bubrega treba da razmotri pregled za transplantaciju bubrega i to zbog boljeg kvaliteta života i dužeg očekivanog životnog veka. Iako dijaliza može delimično nadoknaditi gubitak funkcije bubrega, ne postoji trajni lek za otkazivanje bubrega osim transplantacije bubrega. Transplantacija bubrega je prenos zdravog bubrega osobi čiji bubrezi ne funkcionišu.
Nega vrhunskog kvaliteta: Odeljenje za transplantaciju bubrega, Acıbadem
Acibadem je davno prepoznao vitalni značaj transplantacije bubrega kako za pacijente, tako i za njihove voljene. Zato Acibadem, u svoja tri specijalizovana centra za transplantaciju bubrega, obezbeđuje negu po najvišim standardima, kako primaocima tako i davaocima. Pacijenti iz celog sveta biraju Acibadem za transplantaciju bubrega, jer ih privlači naš multidisciplinarni pristup, bogato iskustvo, napredne hirurške tehnike, vrhunske stope uspešnosti i nega usmerena na pacijenta. Jedinica za transplantaciju bubrega Acibadem ističe se na mnogo načina:
- Izuzetni rezultati: Prema globalnim standardima, uspeh transplantacije bubrega meri se i funkcijom transplantiranog bubrega i preživljavanjem pacijenta u periodu od jedne i pet godina nakon operacije. U „Centrima izvrsnosti“ priznatim u SAD i Evropi, ove stope uspešnosti obično iznose 95% za prvu godinu i 90% za petu godinu. Kao jedan od međunarodnih referentnih centara za transplantaciju bubrega, Acibadem nadmašuje ove standarde - stopa uspešnosti za primaoca bubrega iznosi 99% u prvoj godini i 95% u petoj godini.
- Iskustvo: Do danas je u Acibademu uspešno izvršeno više od 5.000 transplantacija bubrega pacijentima iz celog sveta. Ta brojka obuhvata i pedijatrijske pacijente, kompleksne slučajeve i kombinovane transplantacije bubrega i jetre.
- Sveobuhvatna nega: U Acibadem centrima za transplantaciju bubrega, svi specijalisti, dijagnostički testovi i procedure koje pacijentu mogu biti potrebne objedinjeni su pod istim krovom. Hirurzi specijalizovani za transplantacije, nefrolozi i drugi stručnjaci rade koordinirano kao jedinstven tim kako bi upravljali svakim korakom transplantacije od početka do kraja.
- Personalizovani pristup: Lečenje svakog pacijenta pažljivo se planira i prati kako bi se postigao najbolji mogući ishod. Ukoliko su potrebni dodatni tretmani ili operacije pre ili posle transplantacije, vrši se pažljiva analiza a sve informacije dele se sa pacijentom.
- Bubreg od živog davaoca: U Acibadem centrima za transplantaciju bubrega, program transplantacije bubrega prvenstveno se oslanja na žive davaoce. Turska zauzima značajnu poziciju u svetu u oblasti transplantacije bubrega od živih davalaca. Na godišnjem nivou u Turskoj se obavi preko 3.500 transplantacija bubrega, a 85% svih tih operacija uključuje organe od živih davalaca. Ovaj broj Tursku postavlja na prvo mesto u svetu po transplantaciji bubrega od živih davalaca. Transplantacije od živih davalaca donose brojne prednosti, uključujući veću stopu preživljavanja, veću stopu uspešnosti hirurške procedure i eliminisanje vremena potrebnog na čekanje na organ.
Napredne hirurške tehnike za što veći komfor davaoca
Davalac je zdrava osoba, a operacija osobe odličnog zdravstvenog stanja je neuobičajena u većini medicinskih oblasti. Međutim, kod transplantacije organa to postaje neophodnost. Iz tog razloga, cilj nam je da izvedemo minimalno invazivnu operaciju, koristimo što manje rezove kako bismo osigurali brži i udobniji oporavak za davaoca.
U Acibademu se za uklanjanje bubrega davaoca koriste laparoskopska i robotska hirurgija. Dok otvorena operacija zahteva rez od 15-20 cm, minimalno invazivne tehnike omogućavaju da se bubreg ukloni kroz rez od 5 cm i dva mala reza, svaki od oko 1 cm.
Štaviše, kod žena je moguće ukloniti donirani bubreg kroz porođajni kanal. Kod vaginalnog uklanjanja bubrega, laparoskopski instrument se ubacuje kroz rez od 2 cm u pupku pacijenta, a bubreg se zatim uklanja kroz vaginu. Ova metoda se može primeniti kod žena koje su se porađale. Ovaj pristup omogućava davaocima da budu otpušteni iz bolnice u roku od 24 sata nakon operacije, a većina se može vratiti na posao u roku od nedelju dana.
Svi minimalno invazivni pristupi podrazumevaju manje krvarenja i infekcije za pacijenta, kao i manje ožiljaka u području hirurške rane.
Uspešna priča jednog pacijenta: Druga životna šansa
Istinita priča jednog pacijenta može osnažiti roditelje koji se suočavaju sa sličnim situacijama pokazujući kako pažljivo planirano lečenje poboljšava konačni ishod.
Nije neuobičajeno da supružnici doniraju bubreg jedno drugom. Iako je to medicinski postupak, to je takođe i emocionalno putovanje – ono koje produbljuje vezu između dvoje ljudi koji su već delili život pun uspona i padova. Zdrav supružnik istupa napred da donira bubreg, dajući svom partneru kojem otkazuje bubreg šansu da preživi. Primalac dobija drugu životnu šansu kroz ovaj velikodušni čin.
To je upravo priča o jednom paru koji je u braku 30 godina. Pošto je mužu dijagnostikovano otkazivanje bubrega, njegova žena nije oklevala da istupi napred i donira jedan od svojih bubrega. Transplantacija je uspešno izvršena. Ubrzo nakon toga, dobili su još jednu radosnu vest: trebalo je da postanu baka i deda. Dve godine nakon transplantacije, sada uživaju u zdravijem životu i provode radosne trenutke sa svojim unukom.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Oproštajna poseta šefa Delegacije EU u Republici Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.