
Tramp je u velikom problemu! Najnovije istraživanje pokazuje da su njegovi glasači besni zbog jedne stvari
Trgovinska politika aktuelnog predsednika Sjedinjenih Američkih Država, Donalda Trampa, a naročito njegove mere uvođenja carina, izazivaju sve veće sumnje i negodovanje među biračima koji su mu naklonjeni, pokazuje poslednje istraživanje koje su sproveli američki portal Politiko i britanska agencija za ispitivanje javnog mnjenja Pablik frst (Public First).
Prema rezultatima ankete sprovedene sredinom juna, između četvrtine i skoro polovine birača koji su glasali za Trampa na predsedničkim izborima 2024. godine izražava sumnju u efikasnost pojedinih aspekata njegove carinske politike, posebno kada je reč o pristupu prema Kini.
Samo polovina ispitanih Trampovih glasača smatra da carine na drugu najveću ekonomiju sveta koriste američkim kompanijama, što je jedna od ključnih tačaka Trampove protekcionističke ekonomske agende.
Ovi podaci predstavljaju, kako navodi Politiko, ozbiljno upozorenje za Republikansku stranku, s obzirom na to koji značaj Tramp pridaje trgovinskim pitanjima i obećanjima o povratku industrije u SAD.
Anketa je pokazala da je već i pre tih najava postojala značajna zabrinutost među biračima.
Na primer, četvrtina ispitanih Trampovih glasača izjavila je da carine štete sposobnosti SAD da pregovaraju o povoljnijim trgovinskim sporazumima.
Takođe, glasači su gotovo ravnomerno podeljeni oko toga da li predsednik treba da ima pravo da samostalno nameće carine, 45 odsto ih to podržava, dok 44 odsto smatra da bi za takve poteze bila potrebna saglasnost Kongresa.
Tramp je ranije najavio novu rundu carina od 1. avgusta, dok je u porukama objavljenim na društvenoj mreži Truth Social već uputio pisma trgovinskim partnerima, upozoravajući ih na nove mere, za koje će doneti "mnogo novca" američkoj ekonomiji.
Međutim, iako je prihod od carina na proizvode poput čelika, aluminijuma, auto-delova i uvođenje osnovne takse od 10 odsto na svu stranu robu doneo milijarde dolara, te troškove u krajnjoj liniji snose američke kompanije i potrošači, pojašnjava Politiko.
Prema podacima ankete, 46 odsto Trampovih glasača podržava carine na robu iz Kine čak i ako dovedu do porasta cena, dok 32 odsto kaže da podržavaju carine samo ako ne poskupe domaći proizvodi.
Devet odsto ispitanih ih u potpunosti odbacuje, dok 13 odsto nema jasan stav.
Tramp je, kako navodi Politiko, fokusiran na Kinu kao glavnog ekonomskog rivala SAD, a većina Amerikanaca, bez obzira na političku orijentaciju, vidi Peking kao jednog od najvažnijih trgovinskih partnera.
Ipak, 34 odsto ispitanika navelo je da bi upravo Kina trebalo da bude prioritet kada je reč o izgradnji stabilnih trgovinskih odnosa.
S druge strane, birači bivše demokratske potpredsednice i predsedničke kandidatkinje, Kamale Haris, uglavnom ocenjuju Trampove carinske politike kao štetne.
Čak 86 odsto birača Kamale Haris smatra da carine narušavaju sposobnost SAD da zaključe kvalitetne trgovinske sporazume, navodi se u rezultatima istraživanja javnog mnjenja
Anketu je sprovela britanska firma Public First u periodu od 10. do 20. juna 2025. godine, putem interneta, na uzorku od 2.276 odraslih Amerikanaca.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Tajanstvena Kapela Svete Petke na Kalemegdanu: Tu je čudotvorni izvor nadaleko poznat vekovima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mladen milunic
Secam se
Podelite komentar