
"Ubijte Ruse, osvojite bodove": Ukrajinci uvode novi model ratovanja, evo šta se najviše "nagrađuje"
Iz dana u dan pristižu hiljade snimaka. Na njima se vide uništeni ruski tenkovi, razorene haubice, pogoci iz dronova, ponekad i smrt ruskih vojnika nakon napada iz vazduha u Ukrajini. Svaki snimak se arhivira, analizira, a sada i vrednuje - u bodovima.
Ukrajinska vojska je, piše BBC, uvela sistem pod nazivom "Vojska dronova: Bonus", poznat i kao "e-bodovi". U njemu jedinice dobijaju bodove za svakog ubijenog ruskog vojnika ili uništeni komad opreme. Što je cilj važniji, to je nagrada veća.
"Što je cilj strateški važniji i teže ga je uništiti, to jedinica dobija više bodova", objavio je tim Brave 1, koji okuplja stručnjake iz vojske i vlade. Tako se za uništeni višecijevni raketni sistem dodeljuje do 50 bodova, za tenk 40, a za oštećeni tenk 20.
U središtu u Kijevu snimci se pregledaju i ocenjuju prema prioritetima koji se stalno menjaju. Osnivač sistema, ministar digitalne transformacije Mihajlo Fedorov, kaže da je sve počelo kao metoda prikupljanja preciznih podataka i donošenja boljih odluka.
"Pre svega, reč je o kvalitetnim podacima i matematici rata - o tome kako efikasnije koristiti ograničene resurse", rekao je Fedorov.
Rat iscrpljuje, a bodovi motivišu
Fedorov priznaje da sistem ima i drugu funkciju: održavanje borbenog duha. "Kad promenimo broj bodova za neki cilj, odmah se vidi kako to utiče na motivaciju vojnika", rekao je.
U njegovom uredu dominira veliki ekran s desetinama prenosa uživo s dronova iznad bojnog polja. Ukrajinski zapovednici tvrde da dronovi danas uzrokuju 70 posto svih ruskih žrtava. Na društvenim mrežama takvi snimci često su popraćeni metal muzikom, eksplozijama i komentarima pobede. Za vojnike na terenu, to je i izvor nagrada.
BBC je razgovarao s više od desetak ukrajinskih jedinica kako bi saznao šta misle o sistemu bodova. Neki ga hvale, drugi dovode u pitanje smisao.
"Uglavnom su pozitivne reakcije", rekao je Volodimir iz 108. brigade teritorijalne odbrane, pa dodaje:. "Ovo nam pomaže da nadoknadimo izgubljenu opremu, a istovremeno nanosimo štetu neprijatelju."
Vojnik iz 22. mehanizovane brigade, koja se trenutno bori na severoistoku zemlje, kaže da se sistem pokazao korisnim: "Naši momci su iscrpljeni, teško ih je više na išta podstaći. Ali ovako dobiju dronove i nagrade. To ipak nešto znači."
Ne misle svi tako. Vojnik s pozivnim imenom Snake rekao je da bodovi neće sprečiti dezerterstvo: "Motivacija je dublji problem, a ovo ga ne rešava."
Dmitro je pak poslao duži odgovor u kojem tvrdi da sistem podstiče manipulacije. Vojnici, kaže, pokušavaju preuzeti zasluge za tuđe pogotke ili ciljano gađaju već onesposobljena vozila kako bi osvojili više bodova.
"Ovaj sistem je posledica izopačenog mentaliteta u kojem se sve mora pretvoriti u korist - pa čak i vlastita pogibija", napisao je.
10 puta više bodova za zarobljenog nego za ubijenog Rusa
U zgradi u Kijevu tim analitičara svakodnevno pregleda i ocenjuje hiljade snimaka. Nagrađuju se pogoci, a naročito potpuno uništenje ciljeva. Posebna kategorija su zarobljenici, koji donose deset puta više bodova nego poginuli - jer se mogu razmenjivati za ukrajinske vojnike.
"Za jednog poginulog Rusa dobiješ jedan bod. Ako ga zarobiš, to se množi s deset", objasnio je analitičar Volodija. Najteže im je potvrditi artiljerijske udare jer Rusi, kaže, znaju odlično skrivati oružje, pa dron mora doslovno ulaziti među drveće ili u rovove.
Sistem se menja kako se menja i rat
Kako Rusija sve više koristi male pešačke grupe i motocikle, raste vrednost pogotka po vojniku. "Pre se za ubijenog vojnika dobijalo dva boda, sada šest", objavio je tim Brave 1.
Više vredi pogoditi operatera drona nego sam dron, jer su ti ljudi teže zamenjivi. Sistem nagrađivanja se takođe menja - pre su jedinice bodove pretvarale u gotovinu i kupovale šta im treba. Sad se sve vodi preko platforme Brave 1 Market, prenosi Index.
"Amazon za rat"-– vojnici kupuju dronove bodovima
Brave 1 Market je onlajn platforma na kojoj vojnici mogu birati između više od 1600 proizvoda - od dronova do delova za kopnene robote koji izvlače ranjenike. Naručuju direktno od proizvođača, a ministarstvo odbrane plaća nakon toga. Mogu ostavljati i recenzije, kao na svakoj modernoj e-trgovini.
Cilj nije zameniti vojnu nabavku, nego je ubrzati i učiniti praktičnijom. Posebno u ratu u kojem je svaka sekunda i svaki komad opreme presudan. Bodovi za pogotke, onlajn dućan za opremu - nekima to može zvučati okrutno. Ali Ukrajina ne bira. Prisiljena je boriti se - brzo, pametno i efikasno, zaključuje BBC.
(Telegraf.rs)
Video: SPS slavi 35 godina od osnivanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
KOLIKO CE PUTIN SAKUPITI BODOVA KAD PRITISNE DUGME ?????!!!
Podelite komentar
MOKI
A sta tek ceka banderovce.
Podelite komentar
Buda
Što više bodova - bolji svet.
Podelite komentar