Unutar najveće svetske fabrike dronova uglavnom rade tinejdžeri: Otkriven novi Putinov plan?

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Proizvodni pogon u Jelabugi, najveći takve vrste na svetu, predvodi napore za gomilanje dronova kako bi se ukrajinska PVO zatrpala masovnim vazdušnim bombardovanjima.

Snimak koji je zabeležila "Zvezda", televizijski kanal ruskog Ministarstva odbrane, prvi je detaljan uvid u ovu fabriku, prenosi britanski The Telehraph.

Na snimku se vide studenti i zaposleni kako na proizvodnoj traci sklapaju nepregledne redove mat crnih dronova "Geran-2", ruske verzije iranskog dizajna "Šahid 136". Tinejdžeri stari 15 godina dobijaju poziv da se zaposle u fabrici nakon završetka 9. razreda, a većina dolazi iz obližnje tehničke škole.

"Kuda god da pogledate, ovde rade mladi ljudi", kaže narator dok kamera prolazi pored desetina tinejdžera koji prave komponente za dronove i rade za računarima na svetlom fabričkom podu.

Dronovi Šahid postali su ključni deo planova ruskog predsednika Vladimira Putina da nemilosrdno udara po ukrajinskim gradovima i slomi moral među oružanim snagama i uplašenim civilima.

Ovo dolazi u trenutku kada je Kremlj u nedelju saopštio da postizanje ratnih ciljeva i dalje ostaje prioritet Rusije pre potpisivanja mirovnog sporazuma sa Ukrajinom, uprkos tome što je predsednik SAD Donald Tramp dao Moskvi rok od 50 dana da pristane na prekid vatre ili će se suočiti sa teškim sankcijama.

Evropski vojni zvaničnici veruju da Rusija planira da ispaljuje hiljade ovih relativno jeftinih dronova Šahid svake noći kako proizvodnja bude rasla. Nova tamna boja na ruskim modelima verovatno odražava sve veći fokus na napade tokom noći.

Drugi snimci objavljeni u Rusiji u nedelju prikazuju lansiranje dronova sa zadnjeg dela, kako se čini, novih modela američkih pikapova Dodge Ram 1500, što izgleda predstavlja kršenje sankcija. U snimku se apostrofiraju interne proizvodne linije pogona, prikazujući metalurške livnice i kovačke radionice, kao i stanice za sklapanje i testiranje.

Navodi se da je Putin pohvalio organizaciju u Jelabugi, sugerišući da bi takvi pogoni trebalo da se repliciraju širom zemlje kako bi se smanjila zavisnost Rusije od uvoza za potrebe proizvodnje. Veruje se da Rusija sada proizvodi više od 5.000 dronova dugog dometa mesečno, a da je samo u prvoj polovini 2025. u fabrici u Jelabugi proizvedeno do 18.000 jedinica.

Jedan tink tank povezan sa Kremljom tvrdio je prošlog meseca da je proizvodnja dronova u maju skočila za 16,9 procenata. Više od 500 dronova i raketa redovno se ispaljuje na Ukrajinu tokom noćnih napada, a analitičari veruju da je Kremlj blizu mogućnosti da bombarduje zemlju sa više od 1.000 projektila i dronova u jednom danu.

Rusija je 9. jula izvela svoj najveći napad do sada, lansirajući 741 raketu i dron na ukrajinske gradove i mesta. Putin se nada da će stalnim napadima uspeti da slomi moral ukrajinskog stanovništva, iscrpi odbranu Kijeva i oslabi volju Zapada da nastavi da pruža podršku.

Dronovi "Geran-2" su relativno jeftini za proizvodnju, koštajući oko 30.000 evra po jedinici. Ukrajinski sistemi PVO koje je dobila sa Zapada znatno su skuplji, pri čemu jedan presretač raketa Patriot košta preko 4 miliona evra.

Kristijan Frojding, visoki oficir nemačke vojske, upozorio je prošle nedelje da će Ukrajina i njeni saveznici morati da razviju protivmere koje koštaju oko 4.000 evra po jedinici kako bi njihova protivvazdušna odbrana bila ekonomski održiva, s obzirom na sve učestalije ruske napade. Frojding je takođe rekao da veruje da Rusija ima za cilj da dostigne sposobnost lansiranja 2.000 dronova svake noći na Ukrajinu, što bi predstavljalo ozbiljan izazov za sisteme PVO.

Postrojenje u Jelabugi otvoreno je 2023. godine i nalazi se u specijalnoj ekonomskoj zoni Alabuga, blizu Kazanja, koja je centar visokotehnološke proizvodnje. Ako bude potrebno, tehnologija dronova može se direktno dopremati iz Irana preko Kaspijskog mora, s obzirom na to da se fabrika nalazi na reci Kami, koja se uliva u Volgu.

Iako je više od 1.600 kilometara udaljena od ukrajinske granice, čini se da je ova fabrika bila meta Kijeva. U junu su ruski mediji izvestili da je jedna osoba poginula kada su ostaci presretnutog drona pali na kontrolni punkt u toj oblasti.

Dron "Geran-2" ima ukupnu dužinu od 3,5 metra i raspon krila od 2,5 metra. Težak je oko 200 kilograma, nosi bojevu glavu od 50 kilograma i može se obrušiti na ciljeve udaljene do 1.800 kilometara, pri brzinama do 300 kilometara na čas.

(Telegraf.rs)

Video: Opasan let po Boki, tik uz jahte i jarbole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA