
Ovo su trenutno "opasne" plaže u Grčkoj: Ljubičasti 'predator vreba u vodi', šta da uradite ako vas stigne?
Meduze, glavni "neprijatelj" svakog turiste koji je jedva dočekao da odmor provede uživajući na plaži i kupajući se do iznemoglosti, i ove godine su uplašile kupače širom Grčke.
Ljubičaste meduze već su uočene na brjonim lokacijama, a prema Grčkom opservatorijumu za biodiverzitet, ovog leta postoji ekspanzija ljubičastih meduza i izveštaji o njihovom prisustvu u oblasti Halkidija i severnom Evipskom zalivu.
"Konkretno, severna Evija se već suočava sa ozbiljnim problemom, jer funkcioniše kao izlaz Pagasitikosa ka otvorenom moru. Sam Pagasitikos i dalje beleži prisustvo meduze uglavnom na istočnim obalama. Ekspanzija je stigla čak i do Severnih Sporada, sa potvrđenim prisustvima na Skijatosu i Skopelosu", navode stručnjaci.
Grčki opservatorijum za biodiverzitet poziva one koji plivaju u gore navedenim oblastima da budu "posebno oprezni", jer "se trenutno ekspanzija širi mnogo brže nego što se očekivalo".
Na posebno označenoj mapi vidi se da je prisustvo meduza zabeleženo kod Nea Moudanie, Peraie, Aja Trijade, Livadakija, Katerinija, ali i u Nikitiju...
Kada je njihov ubod opasan?
Stručnjaci Grčkog opservatorijuma za biodiverzitet su izjavili da su njihove početne procene o intenzitetu ekspanzije ljubičastih meduza u Pagasitikoskom zalivu i okolnim oblastima bile potcenjene i da se ekspanzija širi mnogo brže nego što je očekivano.
Jedan kupač koji je imao "bliski kontakt" sa ljubičastom meduzom na plaži na Eviji, izjavio je za Evia online da je čak i osam dana kasnije znak uboda još uvek bio prisutan i da je bol bio nepodnošljiv.
"Prošlog četvrtka, čim sam završio džogiranje, odlučio sam da se okupam. Ušao sam u more i ubola me ispod pazuha, u limfne žlezde. Bol je bio nepodnošljiv. Izašao sam napolje i ruka je odmah počela da mi otiče. Otišao sam do radnje koja je imala led, jer su mislili da će led zaustaviti oticanje. Ne treba stavljati običnu vodu, sirće, amonijak na ubod. Samo morska voda i kortizonska mast. Prošlo je 8 dana, ali ovo ne prolazi...”, rekao je muškarac.

Stručnjaci navode da nematociste izazivaju na ljudskoj koži crvenilo, otok, peckanje, kao i ponekad ozbiljne dermonekrotične, kardiotoksične i neurotoksične efekte, koji su posebno opasni kod osetljivih osoba.
Simptomi nakon uboda meduze mogu biti bol sličan opekotini, često intenzivno crvenilo kože, i u nekim slučajevima otisak meduze na koži, mučnina, pad pritiska, tahikardija, glavobolja, povraćanje, dijareja, bronhospazam, otežano disanje.
U slučaju pojave sistemskih simptoma (retko) kao što su: hipotenzija, promuklost, zviždanje prilikom udisaja, generalizovani angioedem – široki urtikarijski osip, poremećaji svesti ili komunikacije, povraćanje, neophodna je hitna hospitalizacija pacijenta.
Šta ako vas ubode ljubičasta meduza?
Ukoliko se dogodi da vas ljubičasta meduza ujede, uklonite eventualne pipke koji su ostali zalepljeni za telo - ali ne golim rukama, jer su tu pipci mogu zalepiti i širite iritaciju.
Isperite mesto uboda obilno morskom vodom. Ako nema boljeg načina, napunite šaku peskom i trljajte mesto gde su bili pipci meduze.
Ne koristite slatku vodu, jer može da aktivira žaoke koje su ostale na koži.
Stavite led ili hladne obloge na mesto uboda. To ublažava lokalne efekte na koži.
Namažite zahvaćeno mesto kortizonskom kremom. Ona umanjuje lokalnu inflamaciju i brzo ublažava peckanje i svrab.
Uzmite neki antihistaminik. Njime se ublažavaju sistemski simptomi kao što je svrab. Potreba za takvim lekovima raste što je veća zahvaćenost kože.
Ako su simptomi intenzivni i ne povlače se posle lokalnih mera, možda će biti potrebna kortizonska injekcija. U tom slučaju obavezno idite u bolnicu ili posetite Zdravstveni centar.
Meduze u grčkim morima
Upoznajmo neke od meduza koje možda sretnemo u grčkim morima:
Chrysaora hysoscella, poznata i kao kompas meduza. To je vrsta koja se povremeno primećuje u grčkim morima. Treba izbegavati kontakt jer može izazvati jaku iritaciju.
Cotylorhiza tuberculata, poznata kao salufa, je vrsta koja se često sreće u grčkim morima i Mediteranu. Potpuno je bezopasna za čoveka. Često u svojim pipcima skriva male ribice (kao sardine ili inćune) koje se štite unutra. Igra pozitivnu ulogu u morskom ekosistemu, jer filtrira vodu i doprinosi ravnoteži planktona.
Rhopilema nomadica je vrsta koja je ranije postojala samo u Indijskom i Tihom okeanu. Kroz Suecki kanal stigla je do Mediterana 1970-ih, a u grčkim morima je prvi put zabeležena 2006. To je vrsta koja je izazivala probleme zbog ekspanzije populacije, naročito u južnom Mediteranu (npr. u Izraelu), zbog jakog uboda.
Pelagia noctiluca, poznata kao ljubičasta meduza, je vrsta kojoj se najčešće pripisuju izbijanja populacije meduza u određenim oblastima.
Ovi fenomeni su obično lokalni i privremeni, i javljaju se uglavnom u proleće, leto ili jesen. Posebno se javljaju u oblastima gde su prirodni predatori ovih meduza, kao što su tune, morske kornjače i razne vrste riba, smanjeni, uglavnom zbog prekomernog izlova.
Njeno prisustvo se takođe povećava sa višim temperaturama vode, mirnim morskim uslovima, kao i promenama u morskim strujama, koje mogu da je masovno prenesu ka obalama.
(Telegraf.rs)
Video: Kineske slatkovodne meduze se zapatile na Adi: Kažu da nisu opasne
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.