Kinezi pronašli slabu tačku mega-bombama SAD za uništavanje podzemnih bunkera: Veliki problemi za Pentagon

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Kineski vojni naučnici veruju da su pronašli slabu tačku američki mega bombama za razbijanje podzemnih bunkera, a koje su nedavno korišćene u napadima na nuklearna postrojenja u Iranu.

Oni su predložili način kako da se neutrališu čuvene američke GBU-57 "Massive Ordnance Penetrators" (MOP) ili bombe za probijanje bunkera, otkrivajući navodni nedostatak u njihovom dizajnu, preneo je portal Interesting Engineering.

U studiji objavljenoj u kineskom časopisu "Journal of Gun Launch and Control", istraživači predvođeni Cui Ksing Jijem sa Severo-zapadnog instituta za mehaničko i elektrotehničko inženjerstvo, otkrili su potencijalnu slabost mega bombe pod oznakom  GBU-57. Studija je navela da, iako je nos bombe MOP snažno ojačan, njene bočne strane su debele svega nekoliko centimetara, što oružje čini ranjivim na protivvazdušne granate.

Koristeći kompjuterske simulacije, tim je testirao švajcarske Oerlikon GDF topove, široko korišćene na Bliskom istoku, uključujući Iran. Ovi topovi mogu ispaliti 36 granata u dve sekunde, sa 42% verovatnoće obaranja na udaljenosti od 1.200 metara.

Međutim, istraživači su upozorili da ova kontramera zahteva precizno radarsko praćenje, efikasnu strategiju elektronskog ratovanja i odbranu od dolazećih napada.

Ranjiva na udare sa strane

Kada su 22. juna američki B-2 bombarderi sa stealth tehnologijom lansirali GBU-57 bombe za probijanje bunkera na iranska nuklearna postrojenja, izveštaji su sugerisali da su napadi naišli na minimalan otpor. Ove snažne bombe, dizajnirane za probijanje duboko ukopanih bunkera, uspešno su pogodile svoje ciljeve bez značajnog PVO dejstva ili pokušaja presretanja.

Međutim, kineski istraživači objašnjavaju da, iako jajoliki nos bombe GBU-57 odbija direktne frontalne udarce, njene bočne strane predstavljaju ranjivu tačku koja bi mogla biti razbijena sa nekoliko protivvazdušnih projektila.

"Da bi granata probila bombu, mora da je pogodi pod uglom manjim od 68 stepeni, jer u suprotnom će samo skliznuti. Testovi pokazuju da probijanje nije moguće na udaljenostima većim od 1.500 metara ali na udaljenostima do 1.200 metara, vrelina i šrapneli mogu zapaliti inertne eksplozive bombe", izvestio je "South China Morning Post".

Metoda se oslanja na osnovne proračune probijanja oklopa iz Drugog svetskog rata. Ipak, postoji taktički izazov. Presretači moraju biti prethodno naciljani na tačku duž putanje leta MOP. Što je ta tačka bliža, to su cevi stabilnije, strategija koju istraživači nazivaju taktikom "snajperske kontrole vatre".

Strategija ima svoja ograničenja

Tim kineskih stručnjaka je naveo da ova metoda presretanja u stilu snajpera nudi nekoliko ključnih prednosti. Pred-ciljanje topova na određenu tačku duž putanje bombe smanjuje zahteve za manuelnim  sistemima i eliminiše potrebu za ponovljenim proračunima, skraćujući vreme reagovanja na samo 1 milisekundu.

Istraživači su takođe naglasili da je ovaj pristup izvodljiv sa postojećom tehnologijom, što ga čini praktičnom opcijom za brzo ciljanje i neutralisanje nadolazećih bombi za probijanje bunkera.

Međutim, iako ove taktike presretanja u stilu snajpera zvuče obećavajuće u teoriji, realnost borbe je mnogo surovija. Vazduhoplovne snage mogu pokrenuti masovne napade kako bi uništile protivvazdušne presretače pre početka bombarderskih misija, čime eliminišu bilo kakvu potencijalnu odbranu.

Pored toga, pametne bombe često izvode završne manevre neposredno pre udara, čineći njihovu putanju leta nepredvidivom i ograničavajući mogućnost ciljanja unutar uskog efektivnog dometa od 1.200 metara, koji traje samo deliće sekunde za reagovanje.

Štaviše, stručnjaci koji su učestvovali u studiji upozorili su i da strategije razvijene za kineske odbrambene sisteme možda neće biti efikasne u drugim regionima zbog razlika u terenu, pretnjama i dostupnim tehnologijama.

(Telegraf.rs)

Video: Opasan let po Boki, tik uz jahte i jarbole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA