
Rusija upotrebila novu stelt raketu u napadu na Kijev: Ukrajinci potvrdili, evo o čemu se radi
Ukrajinske vlasti su potvrdile da su pronađeni ostaci najnovije ruske stelt krstareće rakete, H-69, nakon velikog vazdušnog napada na Kijev.
Državna služba za vanredne situacije Ukrajine (DSNS) saopštila je da su timovi za deaktivaciju bombi bezbedno neutralisali bojevu glavu oborene rakete H-69, koja je pala u dvorište stambene kuće na periferiji Kijeva.
"Demineri DSNS-a su deaktivirali bojevu glavu oborene ruske rakete H-69, koja je pala u blizini stambene zgrade nakon još jednog neprijateljskog vazdušnog napada i mogla je da eksplodira u bilo kom trenutku", saopštila je agencija, prenosi Defence blog.
Eksplozivno sredstvo je pažljivo utovareno specijalizovanom opremom i prevezeno na bezbednu lokaciju radi uništenja.
Ukrajinska vojska saopštila je da je raketa presretnuta pre nego što je dostigla svoju metu. Naveli su da je H-69 nosila kasetnu bojevu glavu.
Vadim Kušnikov, izvršni direktor portala Militarnij i stručnjak za avijaciju, rekao je da ovo oružje predstavlja ozbiljan iskorak u sposobnostima ruskih udara.
"Kada je reč o dometu ove krstareće rakete, posmatrači navode podatke do 400 kilometara, što se poklapa sa izjavama konstruktorskog biroa 'Raduga', koji je razvio ovaj sistem, o dometu od 290 kilometara", rekao je Kušnikov.
Kušnikov je napomenuo da je Ukrajina i ranije bila meta napada H-69, uključujući i udare na Tripiljsku termoelektranu 2024. godine.
"Videli smo da je ovo oružje pokazalo značajnu razornu moć, jer je elektrana dugo bila van funkcije", rekao je.
Govoreći o platformama za lansiranje, Kušnikov je objasnio poreklo rakete H-69 u okviru ruske familije raketa vazduh-zemlja:
"H-69 je nastavak serije H-59, konkretno varijante MK2. Ova poslednja može se koristiti sa širokim spektrom ruskih lovaca i bombardera. Najverovatnija platforma za lansiranje je Su-57, ali raketa se može lansirati i sa aviona Su-30MK, Su-35 i Su-34", rekao je Kušnikov.
"Vredno je napomenuti da je raketa prvenstveno projektovana za upotrebu sa ruskim lovcem pete generacije Su-57, što se vidi iz njenog ergonomskog dizajna i kompatibilnosti sa unutrašnjim odeljcima za naoružanje."
Vazdušni napad na Kijev bio je deo šireg talasa udara širom Ukrajine, a zvaničnici su naveli da je u napadima učestvovalo na desetine dronova i raketa usmerenih ka kritičnoj infrastrukturi.
(Telegraf.rs)
Video: Jezivi trenutak eksplozije uhvaćen kamerom iz automobila
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Z
A ,okle ,Rusija nema vise ni metaka ,hahaha milion poginulih ,5000 tenkova unisteno aaaj tako svaki dan pisete! Odakle sad ovo?
Podelite komentar
radovan III
Ne moze biti istina. Pa rusi ratuju lopatama kako pisu zapadni mediji ali izgleda da su te lopate bolje nego sve zapadno naoruzanje a koliko ih je zapad poslao za ove 3,5 g + 350 mlrd$.
Podelite komentar