Ana stradala od ruke supruga: 3 puta pokušao da je ubije, prvo je trovao, pa bacio u provaliju, a onda...

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Pre skoro jednog veka, 5. jula 1928. godine, tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv Bele Erdeljija, koji je ubio svoju suprugu kako bi mogao da podigne premiju njenog životnog osiguranja. Muškarca iz Budimpešte su, osim za ubistvo, optužili i za razna krivična dela, uglavnom za falsifikovanje menica.

"Tamo stoji usred sudnice, u plavoj odeći. U lakovanim cipelama, sa crnom kravatom – Bela Erdelji. Kristalno staklo na njegovim naočarima u stilu Harolda Lojda sija. Iza njih, dva prodorna, oštra oka se smeškaju. Kroz otvorena vrata dopire buka gurkanja iz hodnika u salu. Na stepenasto postavljenim klupama publika sedi zbijena... Elegantne dame u svilenim haljinama, mlade i starije žene, mladići s monoklima i stariji gospodini s bradama". Tako je - prema izveštaju lista Mađarska - počelo suđenje pre skoro 100 godina Beli Erdeljiju, koji je između ostalog bio optužen za ubistvo svoje supruge, Ane Forgać.

Bračni par je 1927. letovao u Milštatu u Austriji, ali odmor nije dobro prošao jer je supruga 20. avgusta pala u provaliju i povredila se, a četiri dana kasnije je umrla. Ana je preminula u krevetu gde ju je Bela, smestio kada je shvatio da je preživela pad u provalio.

Međutim, četiri dana kasnije, muž je prijavio smrt i tvrdio da su šetali po serpentinama kada je njegova supruga proklizala i pala. Međutim, tu tvrdnju nisu potkrepile povrede pronađene na telu Ane Forgać, posebno jer su tragovi na vratu ukazivali na gušenje.

Ubio je iz trećeg pokušaja!

Verziju o ubistvu potvrdilo je i to što je odmah nakon smrti Erdelji prvo zatražio od jednog prijatelja da mu pomogne da podigne iznos premije životnog osiguranja svoje supruge. Policija ga je potom uhapsila u Mađarskoj.

Tokom istrage je utvrđeno i da je Erdelji od 8. maja 1927. svojoj supruzi, koja je čas bila u nesvesti, čas pri svesti, danima davao manje ili veće doze veronala (kristalna supstanca rastvoriva u vodi korišćena je kao sredstvo za uspavljivanje, ali u većim dozama izaziva smrt). Međutim, kako nije uspeo ovako da je ubije, isplanirao je pomenuti izlet, tokom kog je gurnuo suprugu u provaliju, ali se ona pri padu zaustavila na stenama i žbunju, te se tako polako kotrljala do dna.

Ana Forgać je preživela, ali je bila povređena i prikovana za krevet. To je Erdelji iskoristio i ponovo joj davao veronal, a kada je već bila na pragu smrti, zavezao joj je konopac oko vrata i stezao ga dok nije izdahnula.

U optužnici od 84 strane, osim za ubistvo, Erdelji je optužen i za 28 krivičnih dela falsifikovanja privatnih isprava, za pet slučajeva podstrekavanja na falsifikovanje javnih isprava, jednu prevaru i jedan pokušaj prevare. Ova poslednja dela su bila u vezi sa falsifikovanim menicama, zbog kojih su još tri osobe završile na optuženičkoj klupi.

Lakomisleni mladić

Bela Erdelji je kao mladić vodio lakomislen život. Stalno se pozivao na svoje visoke veze, predstavljao se kao doktor, iako je imao samo završenu srednju školu. Otišao je u Nemačku, gde se uz pomoć falsifikovane diplome o završenoj gimnaziji upisao na univerzitet, koji nije završio. Ipak, pribavio je diplomu tamošnje poljoprivredne visoke škole.

Kada se oženio, pred porodicom glumice Ane Forgać predstavljao se kao veoma bogat čovek, prihvatio je devojački miraz, koji je brzo proćerdao, a zatim je počeo da falsifikuje menice.

Slučaj je pred sud izašao u jesen 1928. Tada 25-godišnji Bela Erdelji je negirao ubistvo. Ipak, sudija je primetio: "Veoma je upadljivo da ste u tim pismima tačno najavili isplatu menica za 23. i 25. avgust… Ana Forgać je umrla 24. avgusta, a vi ste odmah istupili sa zahtevom za osiguranje".

Sud je saslušao austrijskog istražnog sudiju, koji je ispričao kako je pomoću lutke rekonstruisao pad Ane Forgać i zaključio da na način na koji je to muž opisao, njen pad u provaliju nije mogao da se dogodi.

Iz svedočenja svedoka saslušanih tokom suđenja, postalo je jasno da je Erdelji upao u ozbiljne dugove i da bi, ako ne otkupi falsifikovane menice, završio u zatvoru. Iz te bezizlazne situacije mogao ga je izbaviti jedino iznos iz životnog osiguranja njegove supruge.

Nije bilo sumnje u Erdelijevu krivicu, i sudija ga je osudio na doživotnu robiju. Njegovi saučesnici u falsifikovanju menica osuđeni su na nekoliko meseci zatvora. Optuženi su se žalili, i nekima je kazna ublažena, ali Erdelji nije imao tu sreću – ostatak života proveo je iza rešetaka.

(Telegraf.rs)

Video: Izrael objavio video svoje akcije u Iranu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA