UNESKO se oglasio posle odluke Trampa da povuče SAD iz ove organizacije: "Nastavićemo svoju misiju uprkos..."

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Generalna direktorka UNESKO, Odri Azule, izrazila je duboko žaljenje zbog odluke Sjedinjenih Američkih Država da se povuku iz ove organizacije, ali je istakla da je takav potez bio očekivan i da se agencija na njega pripremila.

Generalna direktorka Azule ujedno je, kako navodi AP, odbacila optužbe o navodnoj pristrasnosti UNESKO prema Izraelu.

"Takve tvrdnje su u suprotnosti sa stvarnim angažovanjem UNESKO, posebno na polju obrazovanja o Holokaustu i borbe protiv antisemitizma", naglasila je ona.

Administracija Donalda Trampa već jednom je, 2017. godine, najavila povlačenje iz UNESKO, takođe navodeći navodnu antiizraelsku pristrasnost, a odluka stupila je na snagu godinu dana kasnije.

Azule je ocenila da se razlozi koje je SAD navela sada ne razlikuju od onih iz 2017, iako se, prema njenim rečima, situacija značajno promenila.

"Političke tenzije su oslabile, a UNESKO danas predstavlja retku platformu za konsenzus i konkretan multilateralizam", rekla je Azule, dodajući da nisu iznenađeni najnovijom odlukom SAD, s obzirom na to da je Trampova administracija početkom godine sprovela reviziju članstva.

Očekivanja da bi do ponovnog povlačenja moglo doći, kako objašnjava AP, porasla su i zbog činjenice da su se SAD vratile u UNESKO 2023. godine zahvaljujući inicijativi tadašnjeg predsednika Džoa Bajdena, političkog rivala Donalda Trampa.

Azule je poručila da je UNESKO diversifikovao izvore finansiranja i da američki doprinos sada čini oko osam odsto ukupnog budžeta.

"UNESKO će nastaviti da ispunjava svoju misiju, iako sa neizbežno umanjenim resursima", kazala je Azule.

Generalna direktorka UNESKO navela je i da se, uprkos povlačenju Amerike, u ovom trenutku ne razmatraju otpuštanja zaposlenih.

"UNESKO je mesto otvoreno za sve države sveta. Sjedinjene Američke Države su uvek bile i biće dobrodošle", poručila je Azule dodajući da će saradnja sa američkim partnerima iz privatnog sektora, akademske zajednice i nevladinih organizacija biti nastavljena, kao i politički dijalog sa administracijom u Vašingtonu i američkim Kongresom.

Ranije danas Njujork Post pisao o mogućem povlačenju Sjedinjenih Država iz ove specijalizovane agencije Ujedinjenih nacija, pozivajući se na izvore iz Bele kuće koji su kao razlog povlačenja navodili antiameričke i antiizraelske stavove organizacije, kao i "woke" agendu organizacije.

Među spornim aktivnostima UNESKO, administracija SAD posebno je istakla objavljivanje priručnika za borbu protiv rasizma 2023. godine, kao i inicijativu iz 2024. godine pod nazivom "Transforming MEN'talities", koja se fokusira na preispitivanje muških stavova o rodnim pitanjima, naročito o "štetnim rodnim normama".

Takođe se kritikuje i izveštaj o video-igrama iz 2023, u kojem se igre posmatraju kao potencijalno sredstvo za promovisanje rodne ravnopravnosti i suzbijanje diskriminatornog ponašanja.

SAD su prvi put napustile ovu organizaciju 1984. godine za vreme predsednika Ronalda Regana, koji je tada optužio UNESKO za "ekstremnu politizaciju", "neprijateljstvo prema slobodnom tržištu i štampi", kao i za "nekontrolisanu potrošnju budžeta".

Povratak SAD u UNESKO usledio je 2003. godine za vreme predsednika Džordža Buša mlađeg, dok je predsednik Džo Bajden ponovo uspostavio članstvo 2021. godine.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Muzej zaboravljenih umetnosti u Novom Sadu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA