
Šta stoji iza nove nuklearne pretnje Kremlja? Rusi su nervozni, gube jedinu taktičku prednost na Baltiku
Psihološki je to poremećaj od kojeg pate autoritarni lideri, kod kuće su glavna vest, a žele to da budu i u svetu, pa često izazovu krizu - rat je uobičajena pretnja ili ostvarenje.
Irački diktator Sadam Husein je obrazac, okupirao je Kuvajt, ušao u rat s celim svetom i bio srećan jer su svi pričali o njemu. Kim Džong Un, severnokorejski diktator, u četvrtak poručuje trupama, koje nisu u Rusiji, da budu spremne za "pravi rat".
Kremlj je glavna vest od februara 2022. godine, Putin sveprisutan u globalnim medijima, mentalni je to sklop koji uživa u tome, Rusija je opet velika, a on je velik kao Petar Veliki (barem tako misli)... A onda Hamas napadne Izrael i pojavi se novi rat. Pa mu otmu Siriju. Izrael i SAD napadnu Iran. Poslao je čak tim na pregovore za koje smo znali da će biti bez ikakvog sadržaja s Ukrajinom u Tursku samo da se priča o krizi. A onda izbije rat između Kambodže i Tajlanda, SAD odvede na pregovore Siriju i Izrael, prekine pregovore s Hamasom, Makron najavi priznanje Palestine...
Dižu nivo reakcije
Propagandna mašinerija u Kremlju svesna je da treba delovati jer ne smeju pasti u drugi plan, piše Jutarnji. Marija Zaharova, portparolka Ministarstva spoljnih poslova, u subotu otvara staru priču kako Zapad ne želi mirno rešenje ukrajinske krize jer nastavlja slati oružje Kijevu. Slabo. U nedelju potvrđuje Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, Rusija preferira političko i diplomatsko rešenje, ali nastavlja vojnu operaciju jer su "Ukrajina i Zapad odbili sve predloge dijaloga". Bez reakcije.
U međuvremenu se nivo reakcije podiže visoko, oglašava se Nikolaj Patrušev, Putinov savetnik, jedan od najbližih saradnika, šef obaveštajne službe FSB-a od 1999. do 2008. U subotu preti odbrambenom Savezu da će na svaki vojni prodor prema Kalinjingradskoj oblasti odmah odgovoriti svim raspoloživim snagama i sredstvima, kako je predviđeno vojnom doktrinom i načelima ruske državne politike nuklearnog odvraćanja.
Reakcija je to, malo zakasnela, na vest od 17. jula. "Američka vojska i NATO saveznici počinju sprovođenje plana ‘Linija odvraćanja na istočnom boku’ s ciljem poboljšanja kopnene sposobnosti i radi podsticanja vojnoindustrijske interoperabilnosti širom saveza“, preneo je Defence News.
General Kristofer Donahju tada je naglasio da se plan u prvoj fazi fokusira na Baltik, koji je izložen ruskim pritiscima. Američki general na sastanku u Visbadenu kao primer navodi da NATO snage mogu neutralisati vojnu pretnju iz ruske eksklave Kalinjingrad, široke oko 75 kilometara, "sa zemlje u dosad nezamislivo kratkom roku".
Ta vest zabrinula je planere u Moskvi jer protivreči njihovim očekivanjima brzog američkog povlačenja iz Evrope, što bi im, verovali su, otvorilo prostor za pritisak na baltičke države i Moldaviju, dovodeći tako Istočnu Evropu u stisak klešta uz petu kolonu koju čine Slovačka i Mađarska.
Rusija je pretvorila Kalinjingrad u moćno vojno uporište i Donahjuove reči zabrinule su Moskvu jer postaje svesna da gubi i tu jednu taktičku prednost na Baltiku.
Potvrđuje se tako da i koridor Suvalki (dug oko 100 kilometara), koji spaja Belorusiju i Kalinjingrad, više nije strateška slabost odbrambenog Saveza.
NATO planeri strahovali su od brzog kopneno-vojnog prodora koji bi odsekao baltičke države od Poljske, ali predstavljeni plan sugeriše da je pronađen model zaštite Suvalkija uz istovremenu pretnju Kalinjingradu ako se iz njega pokrene bilo kakva neprijateljska aktivnost prema bilo kom delu Baltika koji je ceo sada NATO - direktna posledica Putinove agresije na Ukrajinu, nakon koje su Finska i Švedska odbacile neutralnost i ušle u NATO.
Pretnja nuklearkama
Zato Patrušev preti i nuklearnim oružjem.
"Na ovaj dan sećamo se onih koji su kroz vekove izgradili slavu i moć ruske mornarice, afirmišući Rusiju kao veliku pomorsku silu svojim vojnim dostignućima, pobedama, teškim svakodnevnim radom i briljantnim naučnim napretkom", reči su Putinove čestitke objavljene u nedelju.
Andrej Kostin, predsednik Upravnog odbora United Shipbuilding Corporationa (USC), ujedno i šef finansijske institucije VTB, u petak je izjavio da će jedini ruski nosač aviona "Admiral Kuznjecov" verovatno biti povučen iz flote. Brod je stariji od 40 godina i smatraju da bi njegova modernizacija bila preskupa.
Predlaže prodaju ili "zbrinjavanje", rastavljanje i prodaju u staro gvožđe. Putin ćuti o teškom porazu ruske mornarice na Crnom moru, koju je Ukrajina, bez mornarice, bespilotnim plovilima, oterala s Krima uz potapanje komandnog broda, krstarice Moskva u ranoj fazi ruske agresije.
Patrušev zato za Sputnjik poručuje da ruska nuklearna podmornička flota predstavlja najbolju zaštitu teritorijalnog integriteta uz napadački potencijal.
Ruska agresija na Ukrajinu potvrdila je da Moskva i dalje ima zavidnu sposobnost mobilizacije, da se drži stare, carske doktrine prema kojoj broj poginulih nije taktičko ograničenje (sada tome doprinos daju i Severokorejci), da se oslanja na artiljeriju i oklop, uvodeći moderne elemente naoružanja, elektronske i bespilotne letelice, ali i dalje ima teškoće u sprovođenju složenih operacija koje uključuju više rodova i grana. Stvarna komparativna prednost Rusije u odnosu na Ukrajinu i većinu članica NATO-a i dalje je samo njeno nuklearno naoružanje.
Zato je Putin prvog dana agresije zapretio Zapadu nuklearnim oružjem, a Patrušev nastavlja da preti.
(Telegraf.rs)
Video: Bogdan se našalio, a onda je usledio Karijev šou: Srpski košarkaš najavio oproštaj od reprezentacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
AG CH
Glasamo za psihopate koji žele da žrtvuju ljude za neki svoj politički interes,Hitler je isto tako nešto hteo kao i Putin,Tramp ,...Zar njihovi životi vrede više od naših života malih ljudi...
Podelite komentar