Uživo Gledajte uživo kako izgledaju talasi na obalama Havaja, Rusije i Japana: Upozorenje na cunami na snazi

A. R.
A. R.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Snažan zemljotres jačine 8,8 stepeni pogodio je obalu ruskog Dalekog istoka u sredu rano ujutru, izazivajući cunami talase koji su pogodili obale Kurilskih ostrva u Rusiji i severnog japanskog ostrva Hokaido. Nakon snažnog zemljotresa, cunami talasi su pogodili obale Rusije, Japana i Havaja, a oni koji žele da prate situaciju uživo mogu to uraditi putem uživo snimaka sa sve tri lokacije.

Talasi su primećeni i duž pacifičke obale Japana, sa visinom do 60 centimetara, ali je ubrzo stiglo obaveštenje o talasima visine čak 1,3 metra. U Tokijskom zalivu zabeleženi su talasi od 20 centimetara. Japanska meteorološka agencija upozorava da veći talasi mogu uslediti, a više od 2 miliona ljudi je pod savetima za evakuaciju.

Sve o razornom zemljotresu koji je pogodio Rusiju pratite u našem BLOGU UŽIVO.

U Rusiji su zabeležena oštećenja i evakuacije u regionima najbližim epicentru na poluostrvu Kamčatka. Pacifičke ostrvske države poput Fidžija, Samoe, Tonge, Mikronezije i Solomonskih ostrva izdale su upozorenja građanima da se klone obala i prate uputstva, ali masovne evakuacije nisu naložene.

U SAD, posebno u Kaliforniji, Oregonu, Vašingtonu i Aljasci, izdata su upozorenja i savet za izbegavanje obala, jer se očekuju talasi visine do 1,5 metara. Sirene su aktivirane u Kresent Sitiju, Kaliforniji, gradu koji je ranije bio teško pogođen cunamijem 1964. godine.

Na Havajima, guverner Džoš Grin upozorio je da bi talasi mogli biti visoki i do 1,8 metara, a mogu izazvati ozbiljne štete poput pomeranja automobila i obaranja stabala. Aktivirani su helikopteri i vozila za spasavanje, dok su stanice za gorivo zatvorene, a turisti i meštani beže u više delove ostrva.

U Kini, izdata su upozorenja za delove obale Šangaja i provincije Džeđijang, gde se takođe očekuje dolazak tajfuna CoMay.

Stručnjaci upozoravaju da cunami nije samo jedan talas, već niz talasa koji mogu trajati više sati, pa i dana, i putuju brzinom mlaznog aviona dok su na otvorenom moru.

Građanima se savetuje da ne prilaze obali, ne pokušavaju da slikaju talase i da poštuju sva zvanična uputstva.

(Telegraf.rs)

Video: Helikopteri se priključili gašenju požara u okolini Vranja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA