Vest koja trese Srbiju: Nastavnica na bolovanju 16 godina, a dobija platu?! I kod nas je ovo moguće, evo kako

S. Ž.
S. Ž.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Slučaj koji ovih dana izaziva ogromnu pažnju i ogorčenje u javnosti: nastavnica je više od 16 godina na bolovanju, a sve vreme je primala punu platu - i niko to nije primetio. Slučaj je zatresao Nemačku, ali i brojne Srbe koji tamo rade.

Kada je Ministarstvo prosvete Severne Rajne-Vestfalije konačno registrovalo slučaj, želelo je da je pošalje na pregled kod zvaničnog lekara. Nastavnica se tome usprotivila, ali je Upravni sud Severne Rajne-Vestfalije odlučio da poslodavac ima pravo da naloži lekarski pregled.

Disciplinski postupak i u ministarstvu i u školskoj upravi

Protiv nastavnice je sada pokrenut disciplinski postupak, potvrdio je portparol Ministarstva prosvete NRW. Slično je učinila i nadležna Školska uprava u Diseldorfu, gde je otvoren interni postupak.

Slučaj je u javnost dospeo tokom sudskog spora - jer je nastavnicu sud u avgustu 2025. obavezao da se podvrgne pregledu kod službenog lekara. Ministarstvo je još u aprilu tražilo proveru da li je ponovo sposobna za rad.

Na bolovanju od 2009. godine - zbog psihičkih problema

Nastavnica od 2009. godine nije održala nijedan čas. Prve potvrde govorile su o psihičkim problemima, a ona je zatim godinama bez prekida dostavljala nova bolovanja.

Kada je naložen lekarski pregled, ona je tužila Ministarstvo, navodeći da je odluka „nerazumljiva nakon toliko godina“ i da bi psihološka procena predstavljala povredu njenog prava na privatnost. Sudije, međutim, nisu prihvatile te argumente i potvrdile su raniju presudu.

Sud je naglasio da je nedelovanje države tokom svih ovih godina „neshvatljivo“, ali da to ne menja činjenicu da je sada moguće sprovesti proveru radne sposobnosti.

Istraživanje: Da li je ovo moguće u Srbiji?

Da, takav scenario je teoretski moguć i u Srbiji, iako bi bio izuzetno redak. Zakon o radu dozvoljava dugotrajno bolovanje, ali uz stroge kontrole. Nakon 60 dana, pacijenta preuzima Republička stručna komisija za medicinsko-socijalna pitanja.

Oni imaju ovlašćenje da prate i proveravaju stanje zaposlenog, sa ciljem da procene njegovu radnu sposobnost. Ukoliko se utvrdi da radnik nije u stanju da radi duže od godinu dana, on se upućuje na invalidsku komisiju.

Ukoliko se i dalje vodi kao privremeno nesposoban, bolovanje može da se produžava.

Međutim, ono što je ključno je da nastavnik ne može samoinicijativno da produžava bolovanje u nedogled. To je kompleksan proces koji bi zahtevao konstantno odobravanje komisija. Ipak, u praksi, zbog birokratije i mogućih propusta u sistemu, takav slučaj bi mogao da potraje godinama.

(Telegraf.rs)

Video: Učesnici Parade ponosa krenuli u šetnju ulicama Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA