Tramp pokrenuo specijalnu operaciju u Čikagu: Sve se drži u strogoj tajnosti, preti da će poslati i gardiste

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nakon što je nekoliko nedelja obećavala da će poslati pripadnike Nacionalne garde da se bore protiv kriminala u Čikagu, Tadministracija američkog predsednika Donada Trampa je saopštila da je pokrenula operaciju u Ilinoisu kojoj je cilj otkrivanje okorelih kriminalaca među ilegalnim imigrantima.

Ministarstvo unutrašnje bezbednosti saopštilo je da imigracione i carinske vlasti sprovode "Operaciju Midway Blitz", ali nisu izneli pojedinosti o njenim razmerama i karakteristikama.

Tek će se videti da li će predsednik Donald Tramp poslati vojnike Nacionalne garde u Čikago kako bi pomogli imigracionim i carinskim vlastima i drugim saveznim snagama, kao što je to učinio u Los Anđelesu i Distriktu Kolumbija.

Guverner Ilinoisa Džej Bi Pricker i gradonačelnik Čikaga Brendon Džonson, obojica iz demokratske stranke, rekli su da nisu primili zvaničnuo obaveštenje saveznih vlasti ni o kakvoj operaciji, koju su nazvali političkom predstavom sa ciljem zastrašivanja.

Pojačan pristup prema gradovima sa demokratskim rukovodstvom

Tramp je zaoštravao retoriku o jačanju prisustva saveznih snaga reda i Nacionalne garde u gradovima i državama na čijem su čelu demokrate, navodeći kako mora fa upotrebi predsednička ovlašćenja u borbi protiv kriminala, čak i dok lokalni zvaničnici navode pad broja ubistava i drugih zločina.

Ministarstvo unutrašnje bezbednosti saopštilo je da je poslednja operacija imigracionih i carinskih vlasti bila neophodna zbog zakona grada i države koji ograničavaju saradnju sa saveznim imigracionim vlastima.

Čikago Foto: Tanjug/AP

Ciljevi operacije i reakcije lokalnih zvaničnika

Pomoćnica ministra unutrašnje bezbednosti Triša Meklaflin rekla je da su cilj operacije osuđivani članovi bandi, silovatelji, otmičari i dileri droge koje je nazvala "najgorim od najgorih kriminalaca među ilegalnim imigrantima u Čikagu".

U saopštenju se navodi 11 slučajeva imigranata koji su ilegalno u Sjedinjenim Američkim Državama, većina njih iz Meksika i Venecuele, za koje je Ministarstvo izvestilo da su hapšeni ili osuđivani za teška krivična dela i pušteni iz lokalnih zatvora, umesto da ih se preda saveznim imigracionim vlastima.

Gradska većnica Džejlu Gutijerez, koja predstavlja pretežno hispansku 14. izbornu jedinicu na jugozapadu Čikaga, rekla je da je najmanje pet članova njene jedinice uhapšeno u, kako je rekla, "napadu saveznih snaga".

Među uhapšenima je, rekla je Gutijerez, bio i cvećar koji je priveden dok je bio na poslu, a ostali su uhapšeni dok su čekali autobus ili prolazili ulicom.

"Nikada nije bilo reči o hapšenju najgorih od najgorih, ovde je reč o terorisanja naših zajednica", rekla je na konferenciji za novinare Gutijerez, koja je imigrantkinja iz Meksika.

(Telegraf.rs)

Video: Humanitarni muzički događaj "Violončelo i srce"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA