
SKANDAL Više od 100 Korejki podnelo tužbu protiv Pentagona: Tvrde da su bile prinuđene na prostituciju
Više od 100 žena iz Južne Koreje, koje su bile primorane da rade kao prostitutke za američke vojnike stacionirane u zemlji, podnele su istorijsku tužbu protiv Vašingtona, optužujući ga za zlostavljanje, saopštili su njihovi advokati.
Istoričari i aktivisti navode da su desetine hiljada Korejki radile u državnim javnim kućama od 1950-ih do 1980-ih, opslužujući američke trupe stacionirane u zemlji radi zaštite Juga od Severne Koreje.
Vrhovni sud Južne Koreje je 2022. godine presudio da je vlada nezakonito "osnivala, upravljala i vodila" takve javne kuće za američku vojsku, naloživši da se oko 120 tužilaca obešteti.
Prošle nedelje, 117 žrtava podnelo je novu tužbu, ovoga puta zvanično optužujući američku vojsku i prvi put zahtevajući zvanično izvinjenje. Tužbom se traži odšteta od 10 miliona vona (7.200 dolara) po žrtvi.
Za razliku od poznatijih "žena za utehu" koje su do kraja Drugog svetskog rata koristili japanski vojnici, žene koje su radile za američke trupe dobile su relativno malo pažnje, pre svega zbog toga što su SAD bile ključni i dugogodišnji bezbednosni saveznik Seula.
Prema istoričarima, ekonomija koja se razvila oko vojnih javnih kuća u gradovima blizu američkih baza uključujući restorane, berbernice i barove namenjene američkim vojnicima činila je oko 25 odsto BDP Južne Koreje tokom 1960-ih i 70-ih godina.
"Još uvek ne mogu da zaboravim kako su me američki vojnici tukli, udarali me po licu zato što sam spustila glavu dok sam točila piće, zato što se nisam smeškala ili bez ikakvog razloga", navela je u izjavi za AFP jedna od tužiteljki, sada u šezdesetim godinama, koja nije želela da otkrije ime.
Rekla je da je imala samo 17 godina kada je prevarena da prihvati posao, verovala je da će biti barmenka, ali je bila primorana na seksualni rad i rečeno joj je da ne može da ode zbog svog "duga".
"Nisam mogla da hodam".
"Svake noći su nas vukli američkim vojnicima i seksualno zlostavljali. Svake nedelje smo bili primorani da se podvrgnemo testovima na venerične bolesti. Ako bi se pojavila i najmanja abnormalnost, bili bismo zaključani u malu sobu i ubrizgani debelom iglom jakog penicilina", rekla je ona i nastavila_
"Injekcije su bile toliko jake da su mi noge otkazale i nisam mogla ni da hodam".
U zajedničkom saopštenju, aktivistkinje za prava žena koje podržavaju žrtve rekle su da je američka vojska "ignorisala južnokorejski ustav" i lišila žene lične slobode i "uništila im živote". U tužbi je južnokorejska vlada navedena kao tuženi, jer prema važećim zakonima Seul mora da nadoknadi štetu žrtvama nezakonitih dela koje su počinili američki vojnici na dužnosti, a kasnije da traži nadoknadu od Vašingtona, rekli su advokati.
"Ova tužba nastoji da i južnokorejska vlada i američke vojne vlasti budu zajednički odgovorne za nezakonita dela", rekla je advokatica Ha Džu Hi.
SAD i dalje imaju oko 28.500 vojnika u Južnoj Koreji kako bi je zaštitile od Severne Koreje koja ima nuklearno oružje.
Američke snage u Koreji (USFK) rekle su za AFP da su "svesne izveštaja o ovom pitanju", dodajući "nećemo komentarisati dok traju sudski postupci".
"Potvrđujemo da ne tolerišemo nikakvo ponašanje koje krši zakone, pravila ili direktive Republike Koreje i da ostajemo posvećeni održavanju najviših standarda dobrog reda i discipline", saopštile su USFK.
(Telegraf.rs)
Video: Lasi Tuovi komentarisao meč sa Srbijom, pa pomenuo Aleksandra Džikića
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.