
General izneo zastrašujući scenario: Počinje nestankom struje, haos se brzo širi, a onda se uključuje Kina
Bivši zamenik vrhovnog komandanta savezničkih snaga za Evropu, general Sir Ričard Širef, u svom članku za Daily Mail, upozorio je na mogućnost koordinisanog napada Rusije i Kine na Zapad, uključujući baltičke države i Tajvan.
Ovaj hipotetički scenario inspirisan je izjavama generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea.
Prema Širefovom scenariju, sukob počinje 3. novembra 2025. godine velikim nestankom struje u Viljnusu, glavnom gradu Litvanije, izazvanim sofisticiranim sajber napadom.
Haos se brzo širi, uz nerede i pljačke, dok slični problemi pogađaju Letoniju i Estoniju. Litvanski ministar energetike Dainijus Kreivis potvrdio je da je napad bio usmeren na nacionalnu elektro-mrežu, koja je nedavno prešla na sistem EU.
Uvođenje ratnog stanja i policijskog časa u Litvaniji i Estoniji dodatno povećava tenzije, dok izveštaji ukazuju na umešanost stranih agitatora iz Belorusije.
Sledećeg dana, 4. novembra, ruski predsednik Vladimir Putin stavlja trupe u Kalinjingradu i Belorusiji u stanje visoke pripravnosti, optužujući Litvaniju za ugrožavanje ruskojezičnog stanovništva.
Sukob na Suvalskom prolazu, ključnoj kopnenoj vezi između baltičkih država i EU, eskalira kada ruske snage pokreću invaziju pod izgovorom zaštite svojih građana.
NATO aktivira član 5, ali neizvesnost u vezi sa odgovorom SAD, pod vođstvom predsednika Donalda Trampa, izaziva zabrinutost među saveznicima.
Dok Rusija zaokuplja Zapad u Evropi, Kina 6. novembra pokreće masovni raketni napad na Tajvan, uništavajući ključnu infrastrukturu i vojne ciljeve. Slede rojevi dronova i pomorska blokada, čime se ostrvo dovodi u stanje potpune panike.
Širef naglašava da Kina koristi slabosti Zapada, dok Tramp odbija vojnu intervenciju, fokusirajući se na ekonomske sankcije i priliku za dominaciju u industriji poluprovodnika.
Do 7. novembra, NATO se nalazi na ivici raspada. Trampova javna podrška Putinu i odbijanje da se brani Tajvan slabe poverenje u savez.
Rusija učvršćuje kontrolu nad Suvalskim prolazom, dok Kina anektira Tajvan. Evropa, suočena sa unutrašnjim podelama i nedostatkom vojne spremnosti, počinje da razmatra nove saveze s Dalekim istokom.
Ovaj scenario, iako hipotetičan, ukazuje na stvarne ranjivosti zapadnih demokratija.
Decenije nedovoljnog ulaganja u odbranu, zajedno sa političkom polarizacijom, čine Zapad ranjivim na koordinisane pretnje autoritarnih režima.
Širef poziva na hitno jačanje odbrambenih kapaciteta, uključujući planiranu odbrambenu traku duž granice sa Rusijom, kao i na veću saradnju unutar NATO-a kako bi se sprečila eskalacija u globalni sukob, piše Širef za Daily Mail.
(Telegraf.rs)
Video: Teška saobraćajna nezgoda u Surčinu: Dve osobe povređene
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.