Vozači B kategorije moraće na dodatnu obuku: Stižu nova pravila za dozvole
Vozači koji već poseduju vozačku dozvolu B kategorije u državama članicama Evropske unije uskoro će morati da prođu dodatnu obuku, ukoliko te zemlje odluče da uvedu tu meru. Cilj programa je da vozači steknu dodatne veštine bezbedne vožnje i upravljanja težim vozilima, kao i da se omogući nadoknada nedostatka profesionalnih vozača u saobraćaju.
Prema novim pravilima EU o vozačkim dozvolama, svaka država članica sama odlučuje da li će zahtevati posebnu obuku, polaganje ispita ili kombinaciju ta dva. Novina je da će vozači B kategorije moći da upravljaju vozilima težine do 4,25 tone, uključujući i kombinacije s prikolicama, bez potrebe za polaganjem skuplje C1 kategorije.
Ivica Kuzmanov iz Agencije za bezbednost saobraćaja je rekao da mere koje je Evropski parlament usvojio 21. oktobra imaju dva glavna cilja: povećanje bezbednosti na putevima i ublažavanje hroničnog nedostatka profesionalnih vozača.
"Na godišnjem nivou u saobraćajnim nesrećama širom EU strada oko 20.000 ljudi. S druge strane, postoji dugogodišnji problem manjka profesionalnih vozača, ne samo u EU već i u Srbiji", istakao je Kuzmanov.
Dodao je da će nova mera omogućiti vozačima da, bez sticanja sertifikata o profesionalnoj kompetentnosti, upravljaju vozilima i obavljaju transportne usluge. Drugi deo paketa mera predviđa i snižavanje minimalne starosne granice za sticanje kategorija C, C+E i D sa 21 na 18 godina.
"Srbija je ovu meru usvojila pre dve godine, a naš sistem sticanja profesionalnih vozačkih dozvola već funkcioniše više od godinu dana. Lica od 18 godina, čak i sa probnom dozvolom, mogu da upišu C kategoriju, a kasnije i D, uz obavezan sertifikat o profesionalnoj kompetentnosti", naveo je Kuzmanov.
Kada je reč o obuci za vozače B kategorije, predviđeno je sedam časova teorijske i sedam časova praktične obuke. Ovaj deo programa, kako kaže, ima za cilj da unapredi postojeće veštine vozača, tehnike upravljanja većim vozilima, procedure utovara i istovara, obezbeđivanje tereta, kao i korišćenje tahografa.
"Vozila ove kategorije moraju biti opremljena tahografom, a vozači će imati propisano radno vreme, obavezne pauze i odmore", objašnjava Kuzmanov.
Govoreći o nedostatku profesionalnih vozača, on je ocenio da nove mere mogu delimično da ublaže problem, naročito kod lakih dostavnih vozila, ali da neće u potpunosti rešiti manjak vozača teretnih kamiona i autobusa.
"Procene pokazuju da između 20.000 i 25.000 srpskih vozača trenutno radi u zemljama Evropske unije, dok nam isti broj nedostaje u Srbiji. Ključno pitanje je, zašto su otišli tamo, umesto da ostanu ovde", naglasio je Kuzmanov.
Proces osposobljavanja kandidata za vozače u Srbiji obuhvata teorijsku i praktičnu obuku, kao i polaganje vozačkog ispita. Sve delove procesa sprovode licencirani predavači, instruktori i ispitivači, a licenciranje nadzire Agencija za bezbednost saobraćaja.
"Licenciranje je u potpunosti uređeno Zakonom o bezbednosti saobraćaja, a sistem funkcioniše od 2013. godine. Da bi neko stekao licencu za predavača ili ispitivača, mora da ispuni zakonom propisane uslove, prođe pripremnu nastavu i položi teorijski i praktični ispit", objašnjava Kuzmanov.
Instruktori vožnje, međutim, stiču zvanje kroz srednje stručno obrazovanje, bez dodatne obuke i provere, što Kuzmanov vidi kao prostor za unapređenje.
"Instruktori su najvažnija karika u sistemu i potrebno je da se proces njihovog licenciranja unapredi kako bi kvalitet obuke bio još bolji", zaključio je on.
(Telegraf.rs / Euronews)
Video: Prvi snimci: Srušio se avion kod Subotice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Profesionalni vozac!
Otkada se polaze na ovakav glup nacin,a ne kao pre 20 godina sve vise je udesa tj. smrti,previse obuka traje,casovi,pregledi,koje kakva smaranja samo da se plati drzavi nesto i svi da se ograde,a nus pojava ovakvog novog polaganja je da klinci cim zavrse obuku na ovaj nov nacin jedva cekaju da sednu za volan posto sve to dugo traje i daju gas,a hvala bogu mama i tata im kupe obicno bmw ili slican besan auto i ubrzo ostanu bez glave ili nekoga skrate za glavu i jos da dodam da su sve auto skole krive za tako nesto,zato sto su usvojile takav glup zakon,sto je nekada valjalo nije trebalo menjati,na ovaj nacin sve vise mladih sahranjujemo!
Podelite komentar
Гале
Комплетан систем обуке нових возача своди се само на финанскијски интерес лица који учествују у процесу, а не на преношење знања и квалитетно оспособљавање кандидата. Инструктори вожње су у просеку необучени, некомпетентни, често несавесни и незаинтересовани да пренесу знање иако би то требало да им буде једини задатак. Обука возача је само бизнис а не обавеза да се суштински пренесе сво (кажем-сво) знање. Сваки сегмент, свака област у овом друштву је у распадању. Па децу у школи не уче како се прелази улица. Довољно је да стојите на једној раскрсници пола сата и гледате на који начин ступају на пешачки прелаз не погледавши ни лево ни десно. И нико у овом друштву нема проблем са тим, а богами ни са било чим другим. Све се свело на новац.
Podelite komentar
ČKALJA
Položio sam 1979 god. Vojno B a to je tada bilo B,C i E i vozio dajca godinu dana,za civilstvo sam preveo u B,a šta sada da opet polažem ?
Podelite komentar