Naoružani napadači oteli više od 300 učenika i 12 nastavnika iz škole u Nigeriji: Da li ovo ikoga dotiče?

S. Ž.
S. Ž.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Broj otetih iz katoličkog internata Svete Marije u saveznoj državi Niger na zapadu Nigerije porastao je danas na više od 300 učenika i 12 nastavnika, saopštilo je danas Hrišćansko udruženje Nigerije (CAN).

Broj otetih je u jučerašnjem napadu ažuriran nakon konačne provere evidencije, navodi se u saopštenju koje je izdao predsednik ogranka CAN u državi Niger Bulus Dauva Johana, koji je u petak posetio školu, prenosi AP.

Nigerija otmica đaka i nastavnika Foto: Tanjug/AP

Prethodno je saopšteno da su naoružani napadači oteli 215 učenika i 12 nastavnika.

Nigerija otmica đaka i nastavnika Foto: Tanjug/AP

Škola Svete Marije, koju pohađaju deca uzrasta između sedam i 17 godina, nalazi se u blizini glavnog puta koji povezuje gradove Jelva i Mokva.

"Nažalost, Sveta Marija je ponovo otvorila školu i nastavila školske aktivnosti bez obaveštavanja ili traženja odobrenja od nadležnih, čime je izložila učenike i osoblje riziku koji se mogao izbeći", navodi se u zvaničnom saopštenju.

Katolička biskupija Kontagora saopštila je da je jedan službenik obezbeđenja "teško ranjen" tokom napada.

Otmice su se dogodile nekoliko dana nakon što su naoružani ljudi u ponedeljak napali srednju školu i oteli 25 učenica u susednoj nigerijskoj pokrajini Kebi, u mestu Magi, oko 170 kilometara od Papirija.

Zašto dolazi do otmica u Nigeriji i da li ovo danas ikoga dotiče? Čini se da nam je Nigerija toliko daleko da nas stravični događaji poput ovog ne dotiču. A kako se to dešava?

U pojedinim delovima zemlje deluju tzv. banditi - organizovane kriminalne skupine koje napadaju sela, škole i verske objekte.

Glavni motiv je - otkupnina
Učenici i nastavnici se otmu, zatim se od porodica, zajednice ili države traži novac za oslobađanje. To je postao “izvor prihoda” kriminalnih grupa.

Država nema dovoljnu kontrolu nad tim regionima - Zapadni deo zemlje (država Niger) ima slabu bezbednosnu infrastrukturu, loše obučene snage i ogromne teritorije koje nije lako nadzirati.

Škole su meta jer su nezaštićene - Internati i seoske škole su izolovane i lako napadljive, a veliki broj učenika znači veći pritisak i veća verovatnoća da će otkup biti plaćen.

Verska pripadnost igra ponekad ulogu, ali ne uvek - Iako su žrtve u ovom slučaju u katoličkom internatu, u mnogim otmicama meta nisu zato što su hrišćani, već zato što su „laka meta“.
U drugim regionima, naročito severoistok, deluju islamističke grupe poput Boko Harama - koje imaju i ideološke razloge.

Siromaštvo i slom lokalne ekonomije pogoršavaju situaciju - Mladi se priključuju naoružanim grupama jer nemaju alternativu, posao, školovanje i stabilnost.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Otvaranje 31. Festivala autorskog filma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA