Ovaj britanski padobranac je poginuo na službi u Ukrajini: Od početka rata stradalo oko 40 Britanaca
Britanski vojnik poginuo u "tragičnoj nesreći" u Ukrajini identifikovan kao 28-godišnji padobranac koji je "bio pun hrabrosti i odlučnosti".
To je Džordž Huli iz Padobranskog puka, koji je nastradao dok je posmatrao testiranje novih odbrambenih mogućnosti u ratom razorenoj zemlji, reneo je Daily Mail.
Ministarstvo odbrane Velike Britanije je objavilo fotografiju poginulog vojnika uz emotivnu posvetu u kojoj su opisali Hulija kao "izuzetnog".
Ministarstvo odbrane je navelo da se nesreća dogodila u utorak ujutru, daleko od prvih linija odbrane Ukrajine od ruske invazije.
Vladina služba je navela da su "naše misli sa porodicom i prijateljima Hulija u ovom izuzetno teškom trenutku".
Premijer sir Kir Starmer odao je počast poginulom Džordžu Huliju iz Padobranskog puka. Tokom poslaničkih pitanja, Starmer je rekao:
"Huli je povređen u tragičnoj nesreći, daleko od prvih linija, dok je posmatrao ukrajinske snage kako testiraju novu odbrambenu sposobnost. Njegov život bio je ispunjen hrabrošću i odlučnošću. Služio je našoj zemlji sa čašću i razlikovanjem širom sveta u ime slobode i demokratije, uključujući i kao deo malog broja britanskog osoblja u Ukrajini".
Padobranski puk je vazduhoplovni pešadijski puk britanske vojske, primarno baziran u kasarni Mervil u Kolčesteru.
Nije objavljeno u kom bataljonu Padobranskog puka je Huli služio. Prvi bataljon je pod komandom specijalnih snaga, dok su drugi bataljoni deo jedinice brze reakcije britanske vojske.
Američki sekretar za rat Pit Hegset i australijski ministar odbrane Ričard Marls takođe su odali počast britanskom padobrancu. Dva ministra odbrane izrazila su saučešće porodici kaplara Hulija dok su stajali pored ministra odbrane Džona Hilija tokom izjave za medije u Vašingtonu.
"Naše misli i molitve su uz vas, i uz njega i njegovu porodicu, i to je odraz žrtve i posvećenosti koju toliko ljudi čini širom sveta", rekao je Hegset.
Iako nije poznato koliko aktivnih britanskih vojnika ima u Ukrajini i obučava trupe za borbu protiv invazije Vladimira Putina, procureli američki vojni dokument sugeriše da je 50 pripadnika britanskih specijalnih snaga bilo na terenu 2023.
Mali broj lekara je raspoređen u Ukrajinu, zajedno sa osobljem koje obezbeđuje diplomatsko prisustvo Velike Britanije u zemlji.
Do septembra ove godine, najmanje 40 Britanaca je poginulo boreći se za Ukrajinu. Najmlađi od njih bio je 18-godišnji Džejms Sibli, za koga se kaže da je preminuo samo nekoliko minuta nakon početka svoje prve misije u Ukrajini u julu prošle godine.
(Telegraf.rs)
Video: Prevrnuo se kamion u Ulici antifašističke borbe
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Odlicno Vesti
Samo polako.....koliko IH je likvidirano u Pokrovsku.....
Podelite komentar
Neko
Što mi nešto nije ni malo žao? Baš me čudi.
Podelite komentar