Misteriozna Marija bila u avionu u kom je poginuo načelnik Generalštaba Libije?
U avionu koji se sinoć srušio u Turskoj, a u kojem se nalazila delegacija iz Libije predvođena načelnikom Generalštaba vlade u Tripoliju, general-potpukovnikom Mohamedom Alijem Ahmedom al Handatom, navodno se nalazila i izvesna Marija Papa iz Grčke.
Prema novinarskim informacijama, Marija Papa je u avionu tipa Falcon 50 radila kao stjuardesa, kada se letelica srušila u blizini Ankare. Međutim više detalja o njenom identitetu za sada nije poznato, i čekaju se zvanična saopštenja Ministarstva spoljnih poslova Grčke kako bi identitet žene bio potvrđen.
U međuvremenu, turske vlasti analiziraju snimač zvuka i crnu kutiju aviona Falcon 50, koji se sinoć srušio južno od Ankare. Ministar unutrašnjih poslova Turske Ali Jerlikaja saopštio je da su ekipe za potragu i spasavanje pronašle snimač zvuka u 02.45 po lokalnom vremenu, a nešto kasnije, u 03.20, i crnu kutiju, koje su potom poslate nadležnim službama na analizu.
U avionu koji se srušio nalazila se petočlana visoka vojna delegacija iz Libije i tri člana posade – svi su poginuli.
Prema saopštenju premijera međunarodno priznate vlade u Tripoliju Abdelhamida Dbeibe, u avionu su se, pored načelnika Generalštaba, nalazili i komandant Kopnenih snaga general-potpukovnik Alfitori Džribil, direktor službe za proizvodnju vojne opreme brigadni general Mahmud al Kutavi, savetnik načelnika Generalštaba profesor Mohamed al Asavi Dijab, kao i fotograf Pres-službe Mohamed Omar Ahmed Mahtžub.
Prema rečima ministra unutrašnjih poslova Turske, "sinoć u 20.10 časova avion tipa Falcon-50, koji je poleteo sa aerodroma Esenboga u Ankari ka Tripoliju, a u kojem su se nalazili načelnik Generalštaba Libije, general Mohamed Ali Ahmed al Handat, i komandant Kopnenih snaga, general-potpukovnik Alfitori Džribil, sa pet članova libijske delegacije i tri člana posade, u 20.32 je saopštio da će se vratiti zbog tehničkog kvara. U 20.52 časova prekinuta je komunikacija sa avionom na području okruga Hajmana, jugozapadno od Ankare".
"Jedinice žandarmerije odmah su upućene na lice mesta i u 22.00 časa po lokalnom vremenu i pronašle su olupinu aviona, čiji su delovi razbacani na površini od oko tri kvadratna kilometra", naveo je Jerlikaja.
Sa libijske strane, grupa od 22 osobe, među kojima je petoro rođaka žrtava, doputovala je u Tursku kako bi izbliza pratila istragu.
Prema dostupnim informacijama, avion je bio iznajmljen od kompanije sa sedištem na Malti.
Vrh libijskih oružanih snaga boravio je u jednodnevnoj poseti Ankari, gde se istog dana sastao sa načelnikom turskog Generalštaba, generalom Selčukom Bajraktarogluom, i ministrom odbrane Jašarom Gulerom.
(Telegraf.rs)
Video: ĐOLE PROGNOZA radno
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.