"Mir je na pomolu, rat bi mogao da se završi brzo": Tusk optimističan nakon razgovora s evropskim liderima

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Mir u Ukrajini mogao bi da bude postignut za nekoliko nedelja, rekao je u utorak poljski premijer Donald Tusk nakon razgovora s liderima evropskih zemalja, Kanade i NATO-a.

Tusk u to veruje uprkos tome što je Kremlj upozorio da će da zaoštri svoju pregovaračku poziciju nakon što je optužio Kijev da je napao rezidenciju ruskog predsednika Vladimira Putina.

Kijev je za tu optužbu rekao da je neutemeljena i da ima za cilj produbljenje sukoba.

"Mir je na pomolu, nema sumnje da su se dogodile stvari koje daju razloga za nadu da ovaj rat može završiti, i to prilično brzo, ali to je ipak nada, daleko od sto posto sigurnog", rekao je Tusk na sednici poljske vlade.

"Kada kažem da je mir na pomolu, govorim o nedeljama koje dolaze, a ne mesecima ili godinama. Do januara, svi moramo da se okupimo kako bismo doneli odluke o budućnosti Ukrajine, budućnosti ovog dela sveta", rekao je on.

Tusk je rekao da su sigurnosna jamstva koja su Sjedinjene Države ponudile Kijevu razlog za nadu da će sukob uskoro završiti, ali i da će Kijev morati pristati na kompromis kada je reč o teritoriji.

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je nakon razgovora s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u nedelju da su "sve bliže, možda i vrlo blizu" dogovora o okončanju rata, premda i dalje ima "osetljivih pitanja".

Zelenski je rekao da još nije rešeno pitanje kontrole nad nuklearnom elektranom Zaporižje, koja je u ruskim rukama, kao ni sudbina Donbasa na istoku Ukrajine.

Rusija želi da se Kijev povuče iz delova Donjecke oblasti koje nije uspela da osvoji za gotovo četiri godine ratovanja.

Kijev želi da se borbe zaustave na sadašnjim linijama, a Vašington predlaže slobodnu trgovinsku zonu ako se ukrajinske trupe povuku.

(Telegraf.rs)

Video: Uhapšeni osumnjičeni za paljenje lokala

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA