Premijer Grenlanda uputio nikad jaču poruku Trampu! Kakav će biti odgovor predsednika SAD?

E. T.
E. T.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 4

Grenland nije teritorija koja može biti pripojena ili preuzeta nečijom voljom, poručio je danas premijer Grenlanda Jens-Frederik Nilsen dodajući da je podrška evropskih saveznika i NATO od ključnog značaja u zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta tog ostrva u sastavu Danske, kao i da SAD treba sva pitanja s Grenlandom da rešavaju kroz dijalog i diplomatiju, uz poštovanje međunarodnog prava i principa teritorijalnog integriteta

U objavi na Fejsbuku, Nilsen je naveo da je Grenland poslednjih godina pojačao diplomatske i političke aktivnosti kako bi jasno stavio do znanja da Grenlanđani sami odlučuju o svojoj zemlji i njenim granicama, a kako je ocenio, rezultati te politike već su vidljivi kroz snažnu međunarodnu podršku.

On je istakao da su predsednik Francuske Emanuel Makron, kancelar Nemačke Fridrih Merc, premijeri Italije, Poljske, Španije i Velike Britanije, Đorđa Meloni, Donald Tusk, Pedro Sančez i Kir Starmet, kao i premijerka Danske Mete Frederiksen u zajedničkoj izjavi nedvosmisleno podržali Grenland i poštovanje njegovog teritorijalnog integriteta.

"U trenutku kada se osnovni principi međunarodnog prava dovode u pitanje, ova podrška ima izuzetan značaj", naveo je Nilsen, izrazivši duboku zahvalnost saveznicima.

Komentarišući nedavne izjave američkog predsednika Donalda Trampa o interesovanju SAD za Grenland, Nilsen je naglasio da je u takvim okolnostima podrška NATO saveznika posebno važna i jasna.

Premijer Grenlanda je ponovo pozvao Sjedinjene Američke Države da sva pitanja rešavaju kroz dijalog, koristeći postojeće diplomatske i političke kanale i forume, uz puno poštovanje međunarodnog prava i principa teritorijalnog integriteta.

Kako je zaključio, podrška evropskih saveznika u NATO predstavlja jasan signal da suverenitet, granice i međunarodna pravila i dalje važe i moraju se poštovati.

Američki predsednik je ranije više puta isticao da bi Grenland trebalo da bude deo SAD zbog nacionalne bezbednosti i strateške lokacije u Arktiku, dok je danska premijerka Mete Frederiksen pozvala Vašington da "prestane sa pretnjama" prema "istorijski bliskom savezniku" i narodu koji je jasno poručio da nije na prodaju.

Frederiksen je naglasila da Sjedinjene Američke Države nemaju pravo da anektiraju ijedan od tri dela Kraljevstva - Dansku, Grenland i Farska ostrva.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Unuk ranio babu i dedu, pa pucao u sebe u dvorištu na Zvezdari

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Chriss23

    6. januar 2026 | 17:05

    Da mogu to znamo, a i videli smo. Mene zanima ko ce da ih spreci. Rusi su zaglavljeni u Ukrajini. Kinezi to ne rade tako. A ove mamlaze u duginim bojama iz Brisela ne vredi ni spominjati.

  • Гаргамел

    6. januar 2026 | 16:31

    На примеру СРЈ смо видели да може !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA