Orban: Krajnje je zastrašujuće šta Brisel traži od nas

M. K.
M. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 7

Mađarski premijer Viktor Orban oštro je kritikovao Evropsku uniju, tvrdeći da je iz Brisela stigao "krajnje zastrašujući" plan koji bi Mađarsku primorao na drastične socijalne rezove kako bi se finansirala pomoć Ukrajini. Prema Orbánovim tvrdnjama, Ukrajina traži čak 800 milijardi dolara od EU u narednih deset godina, a teret tog iznosa prebacuje se na države članice, uključujući Mađarsku.

Na sednici mađarske vlade, ministar za evropska pitanja Janoš Boka predstavio je izveštaj o raspodeli tih sredstava i mogućim izvorima finansiranja. Orbán je najavio da će izveštaj biti u potpunosti objavljen javnosti, jer "mađarske porodice imaju pravo da znaju kakav im se plan u Briselu želi nametnuti".

Prema Orbanu, predviđene mere uključuju ukidanje 13. i 14. penzije (dodatne isplate penzionerima), Postepeno ukidanje porodičnih davanja, Uvođenje progresivnog poreza na dohodak, što bi dodatno opteretilo poreske obveznike.

"Rezultat je krajnje zastrašujući", poručio je Orban na društvenim mrežama, naglašavajući da bi tim novcem Mađarska mogla finansirati penzije narednih 40 godina ili porodična davanja čak 60 godina. "Sve to kako bi se imalo čime platiti ukrajinske režijske troškove. E, to je ono na šta mi, Mađari, ne pristajemo", dodao je premijer.

Orban je situaciju opisao kao "briselski ukaz" i pozvao građane da na predstojećim parlamentarnim izborima u aprilu 2026. godine biraju između "briselskog puta" i "puta mira". Ova kritika dolazi u kontekstu dugogodišnjih tenzija između Mađarske i EU, posebno oko pomoći Ukrajini, migracija i vladavine prava, gde Budimpešta često blokira zajedničke odluke.

Iako EU nije službeno potvrdila takve specifične zahteve prema Mađarskoj, a nema nezavisnih izvora koji potvrđuju direktnu vezu između finansiranja Ukrajine i rezova socijalnih davanja u pojedinim zemljama, Orbánova vlada koristi ovu temu za jačanje domaće podrške uoči izbora. Stručnjaci ističu da se radi o delu šire debate o finansiranju Ukrajine, gde se razmatraju zajednički zajmovi i doprinosi članica.

Mađarska ostaje jedan od najglasnijih kritičara dalje pomoći Kijevu, a Orban redovno ističe potrebu za "mirom" umesto eskalacije sukoba. Ova epizoda dodatno produbljuje jaz između Budimpešte i Brisela u trenutku kada se EU suočava sa izazovima oko budžeta i podrške Ukrajini.

(Telegraf.rs)

Video: Putnici gradskog saobraćaja ovo nisu videli! Ludilo u autobusu 73

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kosta

    8. januar 2026 | 17:15

    Ne brini majstore, ta takva EU, ukoliko se ne opameti neće dočekati 2027.godinu...

  • Toni

    8. januar 2026 | 17:45

    Eu je zlo... To Trump Treba da unisti I ugasi

  • sasa

    8. januar 2026 | 18:27

    Paradoksalno zvuči ali naš najbolji prijaelj u EU je Hrvatska jer blokira naš put pridruživanja u tu bolesnu ludačku Europu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA