SAD se povukle iz Pariskog klimatskog sporazuma

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

U skladu sa prošlogodišnjom izjavom predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa SAD su se danas formalno povukle iz Pariskog klimatskog sporazuma, ključnog međunarodnog okvira za borbu protiv globalnog zagrevanja.

Povlačenje SAD, drugog najvećeg emitera gasova staklene bašte na svetu posle Kine, verovatno će zadati dodatni udarac naporima u borbi protiv klimatskih promena, prenosi portal Bloomberg.

SAD su se ponovo pridružile Pariskom klimatskom sporazumu nakon što je Džozef Bajden stupio na predsedničku dužnost 2021. godine, ali njihovo drugo povlačenje, koje će, kako se očekuje, ostati na snazi najmanje tri preostale godine Trampovog mandata, dodatno će otežati međunarodnoj zajednici da postigne cilj ograničavanja rasta prosečne globalne temperature na 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa.

U svom skoro sat vremena dugom govoru na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) u septembru prošle godine, Tramp je odbacio opasnosti od klimatskih promena, nazivajući ih "najvećom svetskom prevarom ikada".

Sporazum, usvojen 2015. godine koji je stupio na snagu sledeće godine, ratifikovalo je skoro 200 zemalja i regiona.

To je prvi globalni sporazum koji zahteva od svih zemalja, bez obzira na njihov nivo razvijenosti, da postave ciljeve smanjenja emisije gasova staklene bašte.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Premijerom gala opere "Julije Cezar u Egiptu", teatar Madlenianum svečano proslavio 29. rođendan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA