Tramp: Članice Odbora za mir daće više od 5 milijardi dolara za obnovu Gaze, hiljade vojnika čuvaće bezbednost

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp saopštio je da su države članice Odbora za mir obećale više od pet milijardi američkih dolara za humanitarnu pomoć i obnovu Gaze, kao i slanje hiljada pripadnika međunarodnih snaga radi očuvanja bezbednosti.

U objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social, Tramp je naveo da Odbor za mir ima "neograničen potencijal" i podsetio da je u oktobru prošle godine predstavio plan za trajno okončanje sukoba u Gazi, za koji tvrdi da ga je jednoglasno usvojio Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Prema njegovim rečima, ubrzo nakon toga omogućena je humanitarna pomoć "rekordnom brzinom", kao i oslobađanje svih živih i preminulih talaca.

Tramp je najavio da će 19. februara 2026. godine u Vašingtonu, zajedno sa članovima Odbora za mir, zvanično saopštiti da su države članice obezbedile više od pet milijardi dolara za humanitarne i rekonstrukcione napore u Gazi.

On je dodao da su članice takođe preuzele obavezu da upute hiljade pripadnika u međunarodne stabilizacione snage i lokalnu policiju, sa ciljem održavanja bezbednosti i mira za stanovnike Gaze.

Američki predsednik je naglasio i da palestinski militantni pokret Hamas mora da ispuni obavezu potpune i hitne demilitarizacije.

"Odbor za mir će se pokazati kao najznačajnije međunarodno telo u istoriji i čast mi je da budem njegov predsedavajući", zaključio je Tramp.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Obeležavanje krsne slave na Insitutu Dedinje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA