Premijerka potvrdila: Island u narednim mesecima održava referendum o pristupanju Evropskoj uniji
Island će održati referendum o otvaranju pregovora za pristupanje Evropskoj uniji u narednih nekoliko meseci, izjavila je danas premijerka te zemlje Kristrun Frostadotir.
Govoreći na konferenciji za novinare zajedno sa poljskim premijerom Donaldom Tuskom u Varšavi, ona je rekla da vlada islanda još nije odlučila o konkretnom datumu, ali da će do referenduma svakako doći "u narednim mesecima", prenosi The Guardian.
Dodala je da su ona i Tusk razgovarali o većoj integraciji Islanda i EU, uz očuvanje "poštovanja islandskog identiteta unutar Evrope".
Frostadotir je istakla da je važno da se u obzir uzme arrktički identitet Islanda, kao i "način života i način na koji koristimo resurse".
Tusk je rekao da bi bio "više nego srećan" da vidi Island u bloku, pozivajući se na iskustvo Poljske kao "priču o uspehu" u evropskim integracijama.
Dodao je da je važno da EU "pokaže poštovanje" prema svim zemljama i da "podjednako tretira veće i manje zemlje".
Oko 30.000 Poljaka živi na Islandu, što ih čini ubedljivo najvećom inostranom zajednicom u toj zemlji.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gazela, gužve
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.