Mađarska odbija da vrati milijardu evra i zlato Ukrajini: Kijev u panici, oglasio se Sijarto
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto izjavio je danas u Budimpešti da je ambasador Mađarske u Ukrajini ponovo pozvan u ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova, nakon što je u Kijevu, kako tvrdi, izbila "značajna panika" zbog otkrivanja stotina miliona evra i dolara u gotovini koji su navodno prevoženi preko Mađarske.
Na konferenciji za novinare u Budimpešti, Sijarto je rekao da su ukrajinske vlasti "uhvaćene u pokušaju da preko Mađarske prevezu stotine miliona evra i dolara u gotovini", prenosi MTI.
Prema njegovim rečima, slučaj je postao pitanje nacionalne bezbednosti za Mađarsku, a vlasti žele da utvrde za šta je novac bio namenjen i da li postoji veza između tih sredstava i kako je naveo, "sve otvorenijeg mešanja Ukrajine u mađarske parlamentarne izbore".
Sijarto je dodao da je važno utvrditi i zašto su, kako tvrdi, osobe povezane sa ukrajinskom obaveštajnom službom i vojskom pratile transport novca, kao i zbog čega jedna advokatska kancelarija u gradu Tisaujvaroš zastupa inkasante i traži vraćanje zaplenjenog novca.
On je naveo da su tokom sastanka u ukrajinskom ministarstvu zvaničnici iz Kijeva "zahtevali samo vraćanje novca", bez odgovora na pitanja mađarske strane.
"Zahtevamo da Ukrajina odmah odgovori šta je taj novac radio u Mađarskoj, zašto je ovde prebačen i u koje svrhe je korišćen", rekao je Sijarto, dodajući da će mađarske vlasti same utvrditi činjenice ukoliko odgovori ne budu dati.
U noći 6. marta, ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha saopštio je da su mađarske vlasti zadržale sedam zaposlenih u Oščadbanci koji su putovali sa novcem letom iz Austrije.
Oščadbanka je potvrdila da su njeni zaposleni nestali u Mađarskoj, a vozila za naplatu potraživanja i vredne stvari su zadržane.
Prema GPS podacima, vozila finansijske institucije su trenutno parkirana u centru Budimpešte, u blizini zgrade jedne od mađarskih agencija za sprovođenje zakona.
Državna banka je takođe napomenula da su njihovi zaposleni prevozili novac i vredne stvari u skladu sa međunarodnim sporazumom sa austrijskom Rajfajzen bankom.
Teret je registrovan u skladu sa međunarodnim pravilima transporta i važećim evropskim carinskim procedurama.
Iznos vrednih stvari u zadržanim automobilima iznosio je 40 miliona američkih dolara, 35 miliona evra i 9 kilograma zlata.
Obavešteni izvori su za ukrajinski javni servis Suspiljne rekli da se zaplenjena vozila za sakupljanje potraživanja trenutno nalaze na zatvorenoj teritoriji lokalnog Antiterorističkog centra.
Mađarska nacionalna poreska i carinska uprava kasnije je potvrdila da je pritvoreno sedam Ukrajinaca zbog sumnje na "pranje novca" i da je ukrajinski konzulat obavešten o početku istrage.
Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je pritvaranje sedam službenika Oščadbanke "proizvoljnim" i preporučilo Ukrajincima da se uzdrže od putovanja u Mađarsku "zbog nemogućnosti garantovanja njihove bezbednosti".
Sedam pritvorenih službenika vratilo se u Ukrajinu u petak uveče, a uprkos tvrdnjama o "pranju novca", Mađarska nije zadržala u pritvoru Ukrajince koji su prevozili sredstva, dok je zadržala zaplenjenu imovinu.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Da li Srbija podržava zabranu društvenih mreža za mlađe od 18 godina? Evo šta su nam rekli građani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.