Nova istraga poljskog tužilaštva: Da li su Epstajn i saradnici vrbovali žene iz Poljske za eksploataciju

M. K.
M. K.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Poljska će tražiti informacije i dokaze od Francuske i Švedske u istrazi o trgovini ljudima povezanoj sa osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstajnom, saopštilo je danas poljsko tužilaštvo, navodeći da dokumenti iz Epstajnovih dosijea ukazuju na osnovanu sumnju da su zločini počinjeni i na teritoriji Poljske.

Poljsko tužilaštvo je u saopštenju potvrdilo da je pokrenulo istragu o trgovini ljudima koja je, kako se sumnja, izvršena u periodu od 2009. do avgusta 2019. godine na teritoriji Poljske i drugih zemalja, prenosi Rojters.

Prema navodima tužilaštva, radilo se o regrutovanju žena i devojaka za rad u inostranstvu pod lažnim obećanjima, a zatim njihovom transportu izvan Poljske i predaji trećim licima radi seksualne eksploatacije.

Dokumenti dostupni agenciji Rojters pokazuju da je muškarac po imenu Daniel Sjad obaveštavao Epstina o svojim putovanjima kroz Poljsku, Slovačku i Češku u potrazi za modelima.

On je, kako se navodi, sarađivao sa Žan-Luom Bruneom, ključnim osumnjičenim i dugogodišnjim Epstinovim saradnikom, koji je preminuo u francuskom zatvoru 2022. godine.

Poljski mediji navode da je Sjad rođen u Alžiru, a da se u 23. godini preselio u Švedsku.

Švedski list "Expressen" je u februaru citirao Sjada kako tvrdi da nikada nije počinio krivično delo i da je spreman da razgovara sa istražiteljima u bilo kojoj zainteresovanoj zemlji.

Istraga poljskog tužilaštva usmerena je i na moguće veze Epstina sa ruskom obaveštajnom službom, kao i na eventualne prekršaje koji su mogli da utiču na poljske državljane, saopštio je ranije premijer Poljske Donald Tusk.

Ministarstvo pravde SAD objavilo je 30. januara više od 3,5 miliona stranica dokumenata, oko 2.000 video-snimaka i 180.000 fotografija u okviru poslednje najopsežnije serije materijala povezanih sa slučajem Epstajn.

Džefri Epstajn je 2019. godine optužen pred saveznim sudom na Menhetnu za trgovinu maloletnicima u svrhu seksualne eksploatacije.

Epstajn je pronađen obešen u svojoj ćeliji dok je čekao suđenje, a njegova smrt je zvanično okarakterisana kao samoubistvo.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Tužna sudbina Matveja Ajzinberga: Ovaj kamen budi sećanje na jednu tešku priču iz srca Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA