Tramp dao ULTIMATUM od 48 sati Iranu: Ako ne ispuni sledeće sledi uništenje!

M. K.
M. K.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 11

Američki predsednik Donald Tramp je dao ultimatum Iranu od 48 sati da otvori Ormuski moreuz.

On je zapretio da će "uništiti" iranska energetska postrojenja ako ne otvori Ormuski moreuz u roku od 48 sati, što ponovo rizikuje da uzdrma globalna energetska i finansijska tržišta, izveštava Rojters.

Tramp je rekao da će Iranu dati 48 sati da otvori ovaj ključni plovni put ili će se suočiti sa novim talasom napada. Rekao je da će SAD uništiti "razne ELEKTRANE, POČEVŠI OD NAJVEĆE PRVO!"

Ovde je možda mislio na nuklearnu elektranu Bušer, najveću u Iranu, koja je već pogođena prošle nedelje, ili na Damavand, gasno postrojenje blizu Teherana, glavnog grada Irana.

"Pretnja predsednika Trampa sada je postavila 48-časovnu otkucavajuću bombu povećane neizvesnosti nad tržištima. Ako se ultimatum ne povuče, verovatno ćemo videti ‘crni ponedeljak’ na ponovnom otvaranju globalnih berzi, uz nagli pad akcija i značajan rast cena nafte", rekao je tržišni analitičar kompanije IG, Toni Sikamor.

Teheran bi verovatno gađao energetska postrojenja u zalivskim zemljama poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara, što bi "produbilo i produžilo bol zbog viših cena energije i uvuklo sukob u širu regionalnu krizu", rekao je Sikamor.

Cene nafte su u petak porasle i dostigle najviši nivo u skoro četiri godine, nakon što je Irak proglasio višu silu na svim naftnim poljima koja razvijaju strane kompanije, Izrael napao veliko gasno polje u Iranu, a Teheran odgovorio napadima na susedne zemlje: Saudijsku Arabiju, Katar i Kuvajt.

Iranski napadi su praktično zatvorili Ormuski moreuz, usko grlo kroz koje prolazi oko petine svetskih zaliha nafte i tečnog prirodnog gasa. Njegovo skoro zatvaranje dovelo je do skoka cena gasa u Evropi i do 35% prošle nedelje, a podstaklo je zemlje širom Azije da traže načine za uštedu energije, uključujući rad od kuće i uvođenje četvorodnevne radne nedelje.

Ovi događaji ukazuju da se rat na Bliskom istoku, sada u četvrtoj nedelji, kreće u opasnom novom pravcu.

U nedelju ujutru sirene širom Izraela upozorile su na novi talas napada iz Irana, dok su se stanovnici budili uz prizore velike štete u južnim gradovima Dimoni i Aradu.

(Telegraf.rs)

Video: Čemu sve ovo? Ovo je razvaljivanje automobila, šteta je u hiljadama evra, a oni kažu...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Art

    22. mart 2026 | 10:50

    Znaci kada je bio rat u bivsoj Jugi trebali su Hrvati ili Srbi udarsti po energetici u Mađarkoj,Auatriji ili nekim granicnim zemljama,a zna se da je vecina sudjelovala na bilo koji nqcin na rat..bilo tranzitom za oružje ili.neke druge stvari

  • Leon

    22. mart 2026 | 11:26

    Nije mi Tramp jasan. Potpuno je uredu teziti deblokadi Ormuskoga moreuza jer to je zila kucavica za sve zemlje zaliva. I Iran nema pravo da ga blokira jer su to medjunarodne vode. Ali udariti na iranske energetske izvore i postrojenja je kao gasiti vatru benzinom. Cak i da Iran ne reaguje to nanosi ogromnu stetu ne samo svim gradjanima Irana vec celoga sveta. Cene energenata ce onda jos vise porasti.

  • Stojko

    22. mart 2026 | 10:12

    Propali nobelovac da se mane politickog zivota nije on za to biznis je mozda bolje resenje!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA