"Sakrij se, potraži vodu...": Trka sa vremenom da se pronađe pilot oborenog F-15!
Amerika bije trku sa vremenom da pronađe pilota koji je nestao kada su iranske snage oborile američki lovac F-15E iznad svoje teritorije.
Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država obavestila je u petak Komitet za oružane snage Predstavničkog doma Kongresa da je oboren američki lovac, pri čemu je jedan pilot pronađen, dok je status drugog člana posade još nepoznat.
Dva američka zvaničnika su za televiziju CBS rekla da je jedan američki pilot iz oborenog borbenog aviona spasen uz pomoć dva američka vojna helikoptera, dok se potraga za drugim članom posade F-15E, oficirom za sisteme naoružanja, nastavlja.
I dok američke snage, ali i iranske, pokušavaju da nađu nestalog pilota, njegove kolege objašnjavaju kako izgleda kada si oboren i šta treba da učiniš da bi se sakrio i preživeo, kao i kako izgleda izvlačenje vojnika koji su zarobljeni u neprijateljskoj zoni.
"Pomisliš: 'O, Bože, bio sam u borbenom avionu pre dva minuta, leteo sam 800 kilometara na sat, a projektil je upravo eksplodirao, bukvalno 4,5 metra od vaše glave'“, rekao je bivši pilot, penzionisani brigadni general Hjuston Kantvel, koji je sada u Mičel institutu za vazduhoplovne studije.
S tim u vezi, obuka pilota - poznata kao preživljavanje, izbegavanje, otpor i bekstvo (Sere - survival, evasion, resistance and escape) - verovatno bi se aktivirala pre nego što se spuste padobranom na zemlju, navodi se u izveštaju novinske agencije Frans-Pres.
"Najbolji pregled toga gde biste mogli da idete ili šta biste želeli da izbegnete imate dok se spuštate padobranom", rekao je Kantvel, koji je zabeležio 400 sati borbenog letačkog iskustva, uključujući misije iznad Iraka i Avganistana.
Spuštanje padobranom na zemlju nosilo je rizik od povreda stopala, članaka i nogu, rekao je bivši pripadnik vazduhoplovstva.
Postoje mnoge priče o preživelima iz Vijetnama koji su imali teške povrede, poput otvorenih preloma, samo zbog katapultiranja.
"Po sletanju, napravite procenu sopstvenog stanja da biste utvrdili u kakvom sam stanju? Da li uopšte mogu da se krećem? Da li sam uopšte pokretan?", navodi Kantvel.
Piloti zatim utvrđuju gde se nalaze, da li su iza neprijateljskih linija, gde mogu da se sakriju i kako mogu da komuniciraju.
"Pokušajte da izbegnete zarobljavanje od strane neprijatelja, koliko god možete. A ako bih bio u pustinjskom okruženju, pokušao bih da pronađem vodu", rekao je Kantvel.
Istovremeno, borbeni timovi za potragu i spasavanje - visoko obučeni vojnici i piloti koji su već u pripravnosti - bili bi aktivirani. Ali nestali član posade može povećati šanse za bezbedno spasavanje.
"Moj prioritet bi bio, pre svega, prikrivanje, jer ne želim da budem zarobljen. Pokušao bih da dođem do lokacije sa koje mogu da budem izvučen. U gradu, to može biti krov. U ruralnom okruženju, polje na koje helikopteri mogu da slete. Kretanje je najbolje noću", rekao je Kantvel i dodao da je tokom letenja takođe nosio pištolj.
Koliko je operacija spasavanja teške govori i podatak da je helikopter, koji je juče prevozio spasenog američkog pilota pogođen vatrom iz lakog oružja, i tada su ranjeni članovi posade, ali je uprkos tome helikopter bezbedno sleteo.
Zvaničnici su kazali da je svim ranjenim pripadnicima posade helikoptera pružena hitna medicinska pomoć i da će biti prevezeni na dalju medicinsku negu.
Prema rečima zvaničnika, još jedan američki vojni avion, A-10 "Warthog" se zapalio i oštetio tokom akcije potrage i spasavanja člana posade američkog borbenog aviona koji je oboren iznad Irana.
Pilot aviona A-10 se katapultirao iznad Persijskog zaliva i uspešno je izvučen iz mora.
Sve najnovije informacije o stanju na Bliskom istoku možete pratiti u našem specijalnom blogu.
(Telegraf.rs)
Video: Organizovana radna subota na Institutu "Dedinje"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Xxxl
Treba da vas deru , kada vas pronađu.
Podelite komentar
Сања
Сад ће Каубоји да се позову на Међунардно Право а када бомбардују суверене државе и сеју смрт осиромашеним уранијумом онда исто Право не постоји.Неко ће вас утишати,Кина или С.Кореја.
Podelite komentar