Može li Tramp da "uništi" Iran za jedan dan? Analitičar dao svoj sud, njegove brojke su jasne
Tvrdnja američkog predsednika Donalda Trampa da bi ceo Iran mogao biti "uništen" za jednu noć zabrinula je ceo svet. Ipak, postavlja se pitanje da li je to zaista moguće, a pojedini vojni analitičari smatraju da se takve tvrdnje ne poklapaju sa mogućnostima SAD i Izraela, prenosi CNN.
Piter Lejton, saradnik Instituta "Griffith Asia" i bivši oficir Kraljevskog australijskog vazduhoplovstva analizirao je kakve bi snage SAD i Izrael uopšte mogli da angažuju kako bi u roku od 24 sata uništili stotine iranskih elektrana i potencijalno stotine hiljada mostova.
Lejton je izneo neke proračune za jednu hipotetičku (naglašeno, hipotetičku) misiju, prenosi CNN.
On je istakao da jedna formacija od šest B-2 Spirit bombardera može da ponese ukupno 96 bombi tipa Joint Direct Attack Munition, teške gotovo tonu, u jednoj misiji. Ako se pretpostavi da mogu da izvedu dva naleta dnevno, to su 192 bombe, pod uslovom da sve pogode ciljeve.
Dodavanjem zajedničkih američko-izraelskih snaga od 40 F-15 Eagle aviona, od kojih svaki nosi po šest JDAM bombi, dobija se još 240 bombi. To dovodi do ukupno 332 bombe za eksponencijalno veći broj ciljeva.
Ipak, kaže Lejton, čak i da svaka bomba pogodi zadati cilj, to možda ne bi završilo posao.
"Naneli bi izvesnu, naglašavam izvesnu, štetu svakom cilju, ali je malo verovatno da bi mogli da sruše srednje ili velike mostove, zavisi od mnogo faktora. Elektrane su generalno ogromni ciljevi, pa je potrebno vrlo pažljivo planiranje da bi jedan pogodak napravio značajnu štetu. One su takođe ‘utvrđene’; imaju mnogo armiranog betona kao deo osnovne strukture", rekao je Piter Lejton.
Ali on ne isključuje mogućnost ozbiljne štete.
"Ako uspete da prodrete, možete oštetiti generatore, a rezervnih generatora nikada nema na lageru", rekao je Lejton o elektranama.
Naravno, SAD bi mogle da uključe i B-1 Lancer bombardere (po 24 JDAM bombe svaki) ili B-52 Stratofortress (oko 20 JDAM bombi po avionu). Ali čak i tada, sposobnost SAD da "eliminišu" ceo Iran u jednoj noći u najboljem slučaju je vrlo upitna, navodi CNN.
Sve najnovije informacije o stanju na Bliskom istoku pratite u našem SPECIJALNOM BLOGU.
(Telegraf.rs)
Video: Na mestu gde je poginuo pas Džeki komšije ostavljaju cveće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gasa
Večeras će Tramp da nazove Netanjahua.Alo Bibi,pa jel sam ti rekao da je Iran voćka čudnovata i da se ne može slomiti.Nemoj Trampić tako,to sam ja tebi prvi rekao a ti navalio.Nego ajmo mi malo na pecanje,dok nas ne penzionišu,jer ovo je ende za nas a možda neko od nas zaradi i bajboka.
Podelite komentar
RIKI
On nemoze unistit ni marjanova muda a kamo li veliki Iran. Stace se njima pljackasima na rep.
Podelite komentar