Mračna procena UN: Širi se rat na koji svet obraća malo pažnje, a koji je odneo ogroman broj žrtava!

M.S.P.
M.S.P.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

U napadima dronova ove godine je u Sudanu poginulo najmanje 880 civila, a građanski rat će se verovatno proširiti u narednim nedeljama i dovesti civile u dodatnu opasnost, saopštile su danas Ujedinjene nacije.

"Naoružani dronovi su sada postali ubedljivo vodeći uzrok smrti civila. Takvi napadi će se samo pogoršati ako se suoče sa potpunom nekažnjivošću, a ovo nasilje se sve više normalizuje kao taktika obe strane u Sudanu", rekao je danas u saopštenju šef UN za ljudska prava Folker Tirk, prenosi Blumberg.

Prema podacima UN, napadi dronova izazvali su više od 80 odsto svih smrtnih slučajeva civila povezanih sa sukobom između januara i aprila.

Tirk je upozorio da intenziviranje neprijateljstava u narednim nedeljama rizikuje dalje proširenje rata na centralne i istočne delove Sudana sa smrtonosnim posledicama po civile na ogromnim područjima.

"Ovo sve veće oslanjanje na dronove omogućava da se neprijateljstva nastave nesmanjenim tempom u predstojećoj kišnoj sezoni, što je u prošlosti dovelo do zatišja u kopnenim operacijama", ocenio je on.

Tirk je pozvao na snažne mere za sprečavanje prenosa oružja sukobljenim stranama, uključujući sve naprednije naoružane dronove.

Smatra se da je u sukobu koji je izbio u strateški lociranoj severnoafričkoj naciji bogatoj resursima u aprilu 2023. godine poginulo više od 150.000 ljudi i da je više od 13 miliona njih primorano da napusti svoje domove, navodi Blumberg.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Snimljeno! Trenutak sudara kod Bubanj Potoka, ovako dolazi do tragedije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA