ŠOK U IRANU Predsednik Masud Pezeškijan podneo ostavku ajatolahu Modžtabi Hamneiju

A. P.
A. P.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Predsednik Irana Masud Pezeškijan poslao je zvanično pismo sa svojom ostavkom kancelariji iranskog vrhovnog vođe Modžtabi Hamneiju u kojem navodi da je Korpus islamske Revolucionarne garde (IRGC) preuzeo potpunu kontrolu u upravljanju tom zemljom, javalja Iran internešnel, pozivajući se na iranskog obaveštajnog zvaničnika.

Zvaničnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da je Pezeškijan u pismu, koje je poslato u poslednjih nekoliko sati, neviđenim i kritičkim tonom upozorio Hamneija da je struktura upravljanja zemljom u praksi odstupila od zvaničnih puteva i da su glavni delovi vlade došli pod potpunu kontrolu određene grupe komandanata Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC).

Prema izvoru, Pezeškijan je naglasio da su predsednik i vlada isključeni iz glavnog i vitalnog procesa donošenja odluka u zemlji, a vakuum koji je nastao iz ove situacije otvorio je put ekstremističkim strujama u IRGC-u da preuzmu kontrolu.

Prema obaveštajnom zvaničniku, Pezeškijan je izjavio i da nije u stanju da vodi vladu i ispunjava svoje zakonske obaveze pod takvim okolnostima, zbog čega je pozvao Hamneija da hitno usvoji njegovu ostavku.

Mediji su ranije izvestili da je IRGC postepeno ograničila mnoga ovlašćenja predsedništva i da je efikasno preuzela kontrolu nad ključnim delovima vlade a 28. aprila pojavili su se izveštaji o ozbiljnim neslaganjima između Pezeškijana i Ahmada Vahidija, komandanta IRGC-a, za koga se navodi da je trenutno osoba broj jedan u predsedništvu.

Obavešteni izvori su za Iran Internešenal rekli da je koren ovih razlika bio "način na koji je rat vođen i njegove destruktivne posledice po egzistenciju ljudi i ekonomiju zemlje".

Prema ovom izveštaju, Vahidi je eksplicitno izjavio da, zbog kritičnih ratnih uslova, sve ključne i osetljive rukovodeće pozicije treba direktno da bira i da njima upravlja IRGC, do daljnjeg.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Rambo Amadeus održao koncert u MTS Dvorani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dabiša

    31. maj 2026 | 22:24

    Mudzahedinski teroristi terorišu ne samo vlastiti narod već i sve neistomišljenike.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA