Da li neko iz vaše porodice živi u Americi? Podelite priču sa Telegrafom povodom 250 godina nezavisnosti SAD

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Sjedinjene Američke Države ove godine slave 250 godina od proglašenja nezavisnosti, i širom sveta, pa i u Srbiji, 4. jul 2026. biće specijalno obeležen. Ono što javnost u Srbiji možda i nedovoljno zna, je činjenica da su mnogi Srbi zajedno sa ostalim narodima gradili ono što danas jeste najmoćnija i ekonomski najjača država na svetu.

Svi znamo, naravno, za Teslu, Pupina i ostale velikane, priča se danas i o Jokiću i ostalim sportistima, ali možda su nedovoljno poznate uloge ostalih Srba koji već dva i po veka grade SAD.

Povodom obeležavanja 250 godina od proglašenja nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, Telegraf.rs poziva čitaoce da sa nama podele priče svojih rođaka iz Amerike. Ako ste imali ili imate nekoga ko danas živi tamo, ili je nekad otišao "preko bare" da započne novi život, podelite to s nama u komentarima, ili nam pošaljite priču o njima (a ako imate i fotografije i snimke) na e-mail redakcija@telegraf.rs.

Takođe, svoje iskustvo i svoju priču možete podeliti sa nama i na našim društvenim mrežama, u komentarima na objave na Instagramu i Facebooku:

Kao što smo napisali, mnogi građani Srbije imaju članove porodice koji su u SAD izgradili uspešne karijere, osnovali porodice ili postali deo lokalnih zajednica i sve vreme ostali snažno povezani sa Srbijom.Kako je izgledao njihov put? Šta ih je tamo odvelo, kako su se snašli i kakve uspomene ili zanimljive anegdote nose iz života u SAD?

Zvanične, diplomatske veze Srbije i Sjedinjenih Američkih Država duge su skoro vek i po, a brojni ljudi srpskog porekla ostavili su dubok trag u američkom društvu, nauci, kulturi i privredi.

Među njima je svakako najpoznatiji Nikola Tesla, jedan od najvećih pronalazača u istoriji, koji je najveći deo svog života i najznačajnije naučne uspehe ostvario upravo u SAD. Tu je i Mihajlo Pupin, naučnik, profesor Univerziteta Kolumbija i jedan od pionira telekomunikacija, ali i veliki dobrotvor koji je snažno pomagao Srbiju. Značajan doprinos dali su i Milan Panić, uspešan američki preduzetnik srpskog porekla, kao i brojni srpski lekari, inženjeri, profesori, sportisti i umetnici koji su gradili američko društvo, a istovremeno čuvali svoje poreklo.

Njihove priče pokazale su da se znanje, rad i upornost prepoznaju bez obzira na to odakle neko dolazi, a verujemo da i među našim čitaocima postoje inspirativne porodične priče koje zaslužuju da budu ispričane.

Anketa će biti otvorena narednih pet dana, a najzanimljivija svedočenja i priče naših čitalaca biće objavljena na Telegraf.rs.

Podelite svoje iskustvo i pomozite nam da zajedno ispričamo priče o ljudima koji su svojim životom povezali Srbiju i Sjedinjene Američke Države.

Još jednom podsećamo da svoje iskustvo i svoju priču možete podeliti sa nama i na našim društvenim mrežama, u komentarima na objave na Instagramu i Facebooku:

(Telegraf.rs)

Video: I Tesla јe igrao za čovečanstvo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • New York Knicks

    24. jun 2026 | 13:20

    Najbolja država!!!!!

  • Ana89

    24. jun 2026 | 12:48

    Ne ali bih ja

  • Mosa

    24. jun 2026 | 16:06

    Dovoljan je jedan Milomir Glavcic siromah iz Raskog okruga sta je sve stvorio i svoju ulicu ima a tek njegova pomoc i donatorstvo za Srbiju i pomoc siromasnim mestanima njegovog rodnog mesta veliki covek slava mu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA