Krstareća raketa "Barakuda" stiže u ruski komšiluk: Poljski gigant PGZ dobio licencu iz SAD

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Američka kompanija za odbrambene tehnologije "Anduril Industries" udružila je snage sa poljskim državnim odbrambenim gigantom PGZ kako bi pokrenula lokalnu montažu i proizvodnju krstareće rakete "Barracuda-500M", koja se lansira sa kopna.

Ovaj razvoj događaja deo je napora Poljske da nabavi rakete dugog dometa i ojača svoje sposobnosti odvraćanja prema Rusiji, a mogao bi da olakša i prodaju ovog naoružanja drugim državama članicama Evropske unije.

Prema planu, rakete "Barracuda-500M" će u početku biti montirane, a potom i u potpunosti proizvođene u fabrici "Vojni vazduhoplovni zavodi br. 2", podružnici kompanije PGZ u Bidgošću, na zapadu Poljske, saopštio je PGZ.

Poljski potpredsednik vlade i ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš izjavio je tokom zvanične ceremonije potpisivanja sporazuma da je ovo prvi ugovor ove vrste koji je kompanija "Anduril Industries" sklopila sa nekim evropskim partnerom, preneo je portal Defense News.

"Danas je poljski državni interes ovde, u Bidgošću. To pokazuje… veliku poljsko-američku investiciju u razvoj najsavremenijih tehnologija za proizvodnju krstarećih raketa dugog dometa, visoke preciznosti, ali i niske cene koje bez ikakvih problema mogu da dosegnu cilj udaljen i do 900 kilometara", rekao je Kosinjak-Kamiš.

Kompanije PGZ i "Anduril Industries" udružuju snage kako bi "proizvele hiljade sistema SLB-500M. U narednim fazama projekta, PGZ i Anduril će postepeno povećavati udeo lokalnih dobavljača uključivanjem sve većeg broja komponenti proizvedenih u Poljskoj i drugim evropskim zemljama", navela je poljska kompanija u saopštenju.

PGZ je takođe saopštio da bi lokalna proizvodnja mogla da omogući da rakete "Barracuda" budu dostupne za nabavku i drugim državama članicama Evropske unije u okviru programa "Security Action for Europe (SAFE)". Ovaj program povoljnih kredita osmišljen je kako bi državama članicama omogućio jačanje odbrambenih kapaciteta usled nastavka ruske invazije na Ukrajinu. Poljskoj je dodeljen najveći deo sredstava iz ovog fonda, u iznosu od oko 43,7 milijardi evra (49,9 milijardi američkih dolara).

"Cilj je razvoj poljske verzije Barakude kao proizvoda proizvedenog pretežno u Evropi i u skladu sa zahtevima programa SAFE", navodi PGZ.

Oglasio se i Brajan Moran, potpredsednik kompanije Anduril za Evropu:

"Donošenjem proizvodnje Barakude u Poljsku sa PGZ, pomažemo u izgradnji evropske industrijske baze koja može da obnavlja precizne paljbe brzinom koja postaje relevantna i preduzimamo velike korake ka transformaciji proizvodnje odbrambene opreme na kontinentu".

(Telegraf.rs)

Video: Rambo Amadeus održao koncert u MTS Dvorani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA