Šta se dešava u kabinetu premijera? Dva samoubistva, dva pokušaja samoubistva i jedna sumnjiva smrt
Tužilaštvo u Parizu otvorilo je kriminalnu istragu nakon navoda o "toksičnom maltretiranju i psihološkom maltretiranju na radnom mestu", što je dovelo do serije samoubistava i pokušaja samoubistava u kancelariji Sebastijana Lekorna, premijera Francuske.
Skandal je izbio nakon što je otkriveno da su dve osobe zaposlene u kancelariji šefa francuske vlade izvršile samoubistvo, da su još dve pokušale sebi da oduzmu život, dok se smrt jednog od zaposlenih vodi kao sumnjiva, prenosi britanski The Telegraph.
Služba premijera Francuske sastoji se od 50 odeljenja sa oko 3.500 zaposlenih. Nijedna od žrtava nije direktno radila sa Sebastijanom Lekornom.
Nedavno je žena identifikovana kao Laura pokušala da sebi oduzme život u aprilu bacivši se pod voz, ali ju je spasao jedan od putnika. Mesecima ranije, sastavila je testament i pripremila sve za sahranu, javio je radio Frans Inter.
Nakon ovog pokušaja samoubistva, nesrećna žena je podnela tužbu zbog "moralnog uznemiravanja i ugrožavanja života drugih", što je dovelo do šire istrage o uslovima na radnom mestu.
Prema rečima Kristel Mace, njene advokatice, karijerna državna službenica, sa 30 godina iskustva, pretrpela je profesionalnu izolaciju i poniženje na svom poslednjem radnom mestu u odeljenju za dopise premijera.
"Moja klijentkinja je učinjena nevidljivom, više nije pozivana na sastanke, uklonjena je iz organizacione šeme, bila je ništa. Ismevali su je, rugali joj se kao da je maltretiraju u školi, izopštili je", rekla je Kristel Mace za Frans Inter.
Kancelarija premijera postala je neka vrsta rotirajućih vrata zbog političkih previranja pod predsednikom Emanuelom Makronom. Za dve godine, nakon odluke predsednika Makrona da raspusti nacionalnu skupštinu, promenila su se četiri premijera.
Zaposleni u službama premijera delimično su pripisali toksične uslove na radnom mestu političkoj nestabilnosti.
"To je nova vojska koja stiže svakih četiri ili šest meseci. Šef kabineta stiže i želi da uspostavi svoju novu organizaciju. Timovi se menjaju, renoviramo kancelarije, telefone, moramo se pridržavati novih zahteva novog šefa", rekao je neimenovani izvor za Frans Inter.
U oktobru je državna službenica u odeljenju za pravne i administrativne informativne usluge pokušala da sebi oduzme život nožem na radnom mestu.
U martu je rukovodilac projekta u generalnom sekretarijatu za investicije, koji je trebalo da radi na daljinu, izvršio samoubistvo u svom domu.
Pre toga, čovek se svađao sa svojim menadžerom zbog navoda o krađi izvesne količine alkohola, prema dokumentima koje je video Frans Inter.
Dva dana kasnije, jedan 59-godišnji muškarac iz generalnog sekretarijata vlade, koga je Laura dobro poznavala, bacio se pod voz u Val d'Oazu "u kontekstu utvrđenih problema na radnom mestu". Odeljenje je bilo u fazi smanjenja broja zaposlenih, a on je redovno bio na bolovanju.
Nakon Laurinog pokušaja samoubistva u aprilu, telo mladog državnog službenika iz međuministarske direkcije za javnu transformaciju pronađeno je u toaletima vladinih kancelarija u Parizu.
"Vidimo ponašanje koje je neprihvatljivo, sa žestokom konkurencijom među državnim službenicima", rekla je advokatica Kristal Maca i nastavila:
"U osnovi, morate nekome stati na prst da biste napredovali. Pozicije su veoma tražene, posebno u ovim političkim profesionalnim kontekstima. Za državne službenike, koji su odvojeni od političkog konteksta i obavljaju svoj posao u skladu sa zakonskim pravom, ovo dovodi do potpunog gubitka orijentacije".
Direkcija za administrativne i finansijske usluge izrazila je tugu i zabrinutost zbog žrtava. Portparol direkcije je takođe istakao da je Laura suspendovana zbog uznemiravanja i da je i sama bila predmet disciplinskog postupka.
Što se tiče pokušaja samoubistva u oktobru, portparol je napomenuo da je medicinski odbor isključio uzroke vezane za posao. Trenutno su u toku interne istrage o dva samoubistva koja su se dogodila u odvojenim odeljenjima.
"Treba napomenuti da nijedna od ovih osoba nije radila direktno za premijera ili u njegovoj privatnoj kancelariji", zaključuje se u saopštenju.
(Telegraf.rs)
Video: Rambo Amadeus održao koncert u MTS Dvorani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.