Novi britanski premijer javno zaplakao: Njegov otac zbog Alchajmerove bolesti ne zna dokle mu je sin dogurao!
Endi Bernam rekao je da njegov otac, koji zbog Alchajmerove bolesti ne zna da mu je sin postao premijer, možda ipak prepoznao svog sina kada se pojavio ispred Dauning strita, zahvaljujući osoblju doma za stare u kojem je smešten.
Bernam je ranije emotivno govorio o svom ocu Roju, bivšem telefonskom inženjeru, koji boluje od uznapredovalog Alchajmera i nalazi se na nezi u domu na severu Engleske.
Otkrio je i da Roj, kada je njegov sin preuzeo premijersku funkciju, nije znao da je upravo on postao premijer.
U emotivnom gostovanju u podkastu ove nedelje, Bernam je zaplakao dok je voditeljki Elizabet Dej pričao kako su se zaposleni u domu pobrinuli da Roj bude ispred televizora u trenutku kada se Bernam pojavio ispred Dauning strita 10. Zaposleni veruju da je Roj tada shvatio šta gleda.
Bernam, koji je obećao da će reformisati sistem socijalne zaštite oslanjajući se i na iskustvo svoje porodice, ispričao je:
"Nešto predivno dogodilo se kada sam otišao u njegov dom u nedelju nakon što sam postao premijer."
"Jedan od zaposlenih rekao mi je: 'Upravnik želi da razgovara sa tobom pre nego što odeš', pa sam otišao do nje i razgovarali smo."
"Rekla mi je: 'Svi smo želeli da znaš da smo znali otprilike u koje vreme bi mogao da se pojaviš ispred Dauning strita, pa smo smestili Roja u njegovu fotelju i stavili televizor pravo ispred njega. Nas šestoro stajalo je oko njega i govorilo: 'Roj, pogledaj.'"
"Rekli su da se okrenuo i pogledao. Kažu da misle da je na trenutak znao."
Bernam je rekao da on i njegova porodica "nisu znali niti im je bilo objašnjeno" da intenzivno lečenje njegovog oca od raka prostate može da dovede do pojave Alchajmerove bolesti.
U podkastu "How to Fail" rekao je da ga je posebno dirnula pomisao da su zaposleni u domu to učinili "200 milja daleko".
U istom trenutku dok je Roj gledao televizor u domu, Bernam se pojavljivao na ekranu, "držao svoju majku i zapravo razgovarao s njom o njemu".
Pre nego što je postao premijer, Bernam je govorio o tuzi zbog činjenice da njegov otac neće razumeti njegovu novu funkciju, iako bi bio veoma ponosan, piše Daily Mail.
"To je tužno jer bi bio ponosan. Ja na to gledam ovako: i ovo je njegovo dostignuće. Dostignuće cele porodice, iako on to ne zna", rekao je neposredno pre nego što je zvanično preuzeo premijersku funkciju.
Kasnije je iskustvo svoje porodice sa sistemom socijalne zaštite naveo kao jedan od razloga zbog kojih je odlučan da ga reformiše.
"Mislim da je potrebno biti spreman da se uhvatimo u koštac sa problemom. Imam lično iskustvo sa sistemom. Moj otac ima Alchajmerovu bolest i vidite sa čim osoblje mora da se nosi. Nije to njihova krivica. Sistem je pokvaren. Ne možete ostaviti socijalnu zaštitu u ovakvom stanju", rekao je.
Bernam je kazao da će reforma "zahtevati nešto teško", ali veruje da javnost želi bolji sistem.
"NHS neće moći da se vrati tamo gde treba da bude dok imate pokvaren sistem socijalne zaštite koji ne može da spreči ljude da završavaju u bolnici."
Bernam je i ranije pokušavao da sprovede reformu sistema socijalne zaštite, koji opisuje kao "najgori od svih svetova".
Godine 2010, dok je bio ministar zdravlja u vladi Gordona Brauna, planirao je da uvede nacionalnu službu za socijalnu zaštitu u Engleskoj. Međutim, plan je zasenjen tvrdnjama da je nameravao da uvede takozvani "porez na smrt" kako bi se reforma finansirala.
"Onog trenutka kada je osvanuo onaj plakat sa nadgrobnim spomenicima, bilo je gotovo. Moje reforme su bile mrtve", priznao je Bernam kasnije.
Ipak, ostao je odlučan da tokom svog premijerskog mandata "potroši politički kapital" na reformu sistema, optužujući Vestminster da je predugo "ustuknuo" pred donošenjem velikih odluka.
"Hajde da imamo hrabrosti da rešimo velike probleme koje je politika zanemarivala, poput socijalne zaštite, i da imamo uverenje da zajedno izađemo pred ljude i branimo svoje planove."
"Ovo je ogromno pitanje kada je reč o stvarima do kojih je ljudima stalo i neću raditi ono što je Vestminster tradicionalno radio, a to je da gura ovaj važan problem niz put."
Bernam je takođe otkrio da zbog zdravstvenog stanja njegov otac nije bio svestan da je njegov sin promenio stav o jednom od svojih dugogodišnjih političkih ciljeva, uvođenju proporcionalnog izbornog sistema.
"Mislim da nikada nije shvatio, zbog svog zdravstvenog stanja, da sam prihvatio proporcionalnu zastupljenost, što je bila jedna od njegovih misija, da me ubedi da to prihvatim."
(Telegraf.rs)
Video: Nevreme na Kopaoniku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.