≫ 

Kako smo bombardovali Treći rajh: Osvetnička akcija srpskih bombardera za koju malo ko zna, a bila je pravi poduhvat (FOTO) (VIDEO)

Za komandire-navigatore bombardera su određeni poručnik Ivan Salević i poručnik Ivan Pandža

  • 8

Šestog aprila, u 6:30 ujutru, bez objave rata, sile Trećeg rajha su napale Kraljevinu Jugoslaviju. Njihove vazdušne snage su bombardovale Beograd koristeći 234 bombardera i 120 lovaca.

Ko je Prokletijama dao ime, imao je pravo: Boj na Košarama u očima njegovih branilaca, svedočenja heroja koja i dalje bole (VIDEO)

Avioni su poleteli iz Beča (Cvolfašing, Viner Nojštat, Aspang), Graca i Arada. Beograd je bombardovan u četiri naleta 6. aprila, i ponovo 7, 11. i 12. aprila 1941. Upotrebljeno je oko 440 tona zapaljivih bombi.

KRENULO SE IZ BANJALUKE

Većina ljudi nikada nije čula za osvetničku akciju bombardovanja ciljeva u Austriji, Mađarskoj, Albaniji… Nakon toga 8. bombarderski puk (8. BP) koji je bio stacioniran na vojnom aerodromu Rovine (Nova Topola, Banjaluka) je pokrivao zonu dejstva u zapadnom delu Kraljevine Jugoslavije.

Beograd bombardovan zbog sujete Adolfa Hitlera: To je bila njegova lična osveta! (FOTO)

Komandant 8. Bombarderskog puka Stanko Diklić je u skladu sa planom R41, 6. aprila 1941. u podne, naredio da dva bombardera Bristol Blenhajm polete sa aerodroma Rovine, a za pratnju su im određena 2 lovca tipa Hariken sa obližnjeg aerodroma Aleksandrovac (koji je u ratu 1991-1995 bio takođe vojni aerodrom). Plan R41 je predviđao zadatke avijacije u slučaju prekida komunikacija sa komandom u Zemunu.

Foto: pouke.org Foto: pouke.org

Prvi zadatak je izveden kako bi se usporila koncentracija trupa nemačke Druge armije. 8. bombarderski puk nije imao vezu sa Beogradom jer su komunikacije bile presečene u vojnom centru veze koji se nalazio u Zagrebu. Oficiri su za bombardovanje Beograda saznali putem radio programa.

Foto: pouke.org Foto: pouke.org

Za komandire-navigatore bombardera su određeni poručnik Ivan Salević i poručnik Ivan Pandža. Vojno vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije je imalo u naoružanju 62 aviona Bristol Blenhajm Mk I, i njima su bili opremljeni 1. i 8. bombarderski puk i 11. vazduhoplovna grupa za daljinsko izviđanje.

Foto: Arhiva Foto: Arhiva

Ivan Pandža je dao naređenje svom pilotu Karlu Murku da leti prema Murskoj Soboti. Iznad gradića Goričko, odakle ruta leta ulazi u vazdušni prostor 3. Rajha (današnje Austrije), po naređenju komandira bombardera Ivana Pandže, pilot Murko naglo smanjuje visinu, kako bi pokušao da neprimećen dosegne cilj u Gracu i izvrši zadatak.

Foto: Arhiva Foto: Arhiva

- Prva bomba (od 4, prim. aut.) je pala među vozila, druga na mrežu železničkih skretnica, gde se pojavio veliki krater. Treća bomba je pogodila dvospratno skladište. Četvrta bomba je preletela krov skladišta, te sam počeo naglo da idem u nagli penjući zaokret našim bombarderom, tako da nisam video gde je pala.

- Leteći pored Lajbnica uočili smo neprijateljski aerodrom sa slabo maskiranim bombarderima Ju87. Uočili su i oni nas takođe. Spustio sam avion koliko god sam mogao do zemlje i uzeo pravac prema Mariboru. Na kraju smo shvatili da nam je taj manevar niskog leta i spasio živote, jer su dva Meseršminta Bf 109, uzletela sa tog aerodroma i pokušali da nas obore. Nestali smo im pred očima - napisao je Karlo Murko u svojoj ispovesti koja je objavljena u knjizi Bristol Blenheim, Yugoslav Story, autora Aleksandra Ognjevića, istoričara vazduhoplovstva.

Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia

U isto vreme kada je poleteo bombarder pod komandom Pandže, poleteo je i bombarder sa posadom pod komandom Ivana Salevića, sa pilotom Đođem Puticom i nepoznatim mitraljescem. Ne postoji zvaničan opis izvršenja zadatka tog bombardera, ali je iz austrijskih izvora sigurno da je ta posada izvršila taj zadatak.

Foto: Wikipedia/Marko M Foto: Wikipedia/Marko M

Prema austrijskom policijskom zapisniku, napad na Grac je u istom momentu izvršio i treći bombarder iz pravca Rijesa (Ries), ali o tome u jugoslovenskim arhivima nema zapisa.

Svi bombarderi su se vratili u bazu Rovine kod Banjaluke i 8. Bombarderski puk nije imao gubitaka u ljudstvu i tehnici. Sledećih nekoliko dana, 8. Bombarderski puk će u nekoliko navrata napadati ciljeve u Trećem Rajhu i aerodrome u Mađarskoj, sa kojih je bombardovan Beograd.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/vostok)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Danilo

    9. april 2017 | 13:44

    Zalosno je koliko heroja su nam komunisti ukrali!!!Jednostavno sve sto je uradila vojska Jugoslavije je bilo zabranjeno a nesposobnost komunista (za vrijeme okupacije u BGD ubijen samo jedan nemacki vojnik sto im nije smetalo da naprave mitsku seriju "Otpisani") je "opevana" za sva vremena... Zamolio bih i redakciju da malo pise i o ratnom poduhvatu monitora "Drava" koji je dosao do same granice sa Madjarskom bombardovavsi tamosnji vojni aerodrom i onesposobivsi vise letjelica Treceg Rajha...Smatram sebe za nekog ko dobro poznaje istoriju ali zaista nisam znao za ovu eskadrilu i njihov podvig...Krivica nije moja vec onog ko pise udzbenike i istorijske knjige u Srbiji.Vama svaka cast za ove tekstove i da ih bude sto vise!Dosta su nam komunisti krali proslost...

  • Wien

    9. april 2017 | 14:36

    Mnogo je takvih cinjenica sakriveno od strane komunjara...

  • Eeee

    9. april 2017 | 17:07

    Zato je 99 treci rajh bombrdovao nas

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA